ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Очаква ли ни нова вълна на коронавируса?

bnt avatar logo от БНТ
A+ A-
Чете се за: 01:10 мин.
Още
Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.
Слушай новината

"SARS-CoV-2 продължава да се променя – да има нови подварианти на Омикрон. Във Великобритания смятат, че започва нова вълна, която се дължи на два подварианта на Омикрон - BA.4 и BA.5. Дори и във високо ваксинираните държави подвариантите успяват да заобиколят имунния отговор при ваксинирани и преболедували", каза епидемиологът д-р Христиана Бацелова в "Денят започва".

Тя уточни, че в България на този етап регистрираните нови случаи не са много.

"Голяма част от хората не се тестват, ако нямат нужда от болнично лечение или по някоя друга причина", допълни д-р Христиана Бацелова.

По думите ѝ, когато започват вълните на новозаразените в Западна Европа, в България идват след около месец.

"Има данни, че подвариантите на Омикрон BA.4 и BA.5 засягат белия дроб и могат да предизвикат тежко преболедуване", обясни д-р Бацелова.

Според нея хората не трябва да се успокояват, защото все още е пандемия.

Вижте целия разговор във видеото.

Гледайте повече теми от "Денят започва"

ТОП 24

Най-четени

Водещи новини

Product image
Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
Абонирай ме за най-важните новини?