ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Окончателно: Пенсиите се увеличават с 11% от 1 юли, реши НС на НОИ

Чете се за: 01:50 мин.
У нас
Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Снимка: Архив/БГНЕС
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.
      Слушай новината
      00:00
      00:00

      Надзорният съвет на НОИ реши увеличението на пенсиите от 1 юли да е с 11%. Това съобщи служебният социален министър Ивайло Иванов след заседанието на Националния осигурителен институт.

      Единствено от Асоциацията на индустриалния капитал са гласували "Въздържал се". Решението на Надзора е окончателно, обясни служебният социален министър Ивайло Иванов.

      Припомняме, че доклад на експерти от НОИ показа, че осъвременяването на пенсиите трябва да е с 10%. Причината - средният осигурителен доход и инфлацията са се повишили с по-малко от прогнозираното в края на миналата година. А именно от тези показатели според Кодекса за социално осигуряване зависи осъвременяването на пенсиите.

      Още вчера служебният премиер заяви, че индексацията по швейцарското правило ще бъде с 11%, както е заложено в Закона за бюджета на ДОО за тази година. След заседанието на Надзорния съвет на НОИ служебният социален министър обясни, че не е необходимо парламентът да се събира извънредно, както поиска една от парламентарните групи.

      Великденските добавки няма да повлияят на увеличението на пенсиите. Едното няма нищо общо с другото. Парламентът не може да взима решения, това е в правомощията на Надзорния съвет на НОИ, който взима решение с колко да се увеличат пенсиите, заяви Ивайло Иванов.

      "Политиците не трябва да влияят върху взимането на решенията на един независим орган, АИКБ не са поискали 10%, въздържаха се", допълни Иванов.

      Последвайте ни

      ТОП 24

      Най-четени

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?