This is a modal window.
Остри реакции след решението на американския Конгрес да одобри закон, който може да доведе до забрана на TikTok в Съединените щати.
Изпълнителният директор на социалната мрежа Шоу Зи Чу призова потребителите на TikTok да изразят недоволството си и да не допускат приложението да бъде забранено. Той подчерта, че това е цензура и отнемане на конституционни права и допълни, че забраната би довела до загубата на хиляди работни места.
Според законопроекта китайската компания собственик Байт Денс трябва да продаде дяловете си в рамките на 6 месеца. Ако това не стане, TikTok ще бъде забранен на територията на Съединените щати. Законопроектът трябва да бъде гласуван и в Сената. Вече няколко години американските законодатели са на мнение, че китайското приложение е използвано за шпионаж от страна на Пекин.
От TikTok отричат да имат връзка с властите в Пекин. Против приложението са се изказвали както бившият президент Доналд Тръмп, така и настоящият Джо Байдън. Въпреки това в началото на кандидатпрезидентската кампания демократът също се сдоби с профил в платформата.