Париж 2024: Италия оцеля след епичен трилър с Япония за място в Топ 4

от Веселин Михайлов
18:00, 05.08.2024
Чете се за: 02:37 мин.
Национални отбори

Италианският национален отбор се промъкна на полуфиналите на олимпийския турнир по волейбол на Игрите в Париж. Волейболистите на Фердинандо де Джорджи оцеляха срещу Япония след 3:2 гейма (20:25, 23:25, 27:25, 26:24 и 17:15) във втория мач от четвъртфиналите.

В "Саут Пари Арена 1" италианците минаха през обрата при изоставане с 0:2, но в крайна сметка го постигнаха и съкрушиха играчите на Филип Блен, които изпуснаха златни възможности да сложат точка на спора, особено в третия и петия гейм.

Главен съдия на мача бе Ивайло Иванов.

Така на полуфиналите "адзурите" ще срещат спечелилия от двойката между Франция и Германия.

Вижте тази публикация в Instagram.

Публикация, споделена от Volleyball World (@volleyballworld)

Равенството бе на дневен на старта на първия гейм, но японците се погрижиха той да поеме в съвсем друга посока и да го спечелят с 25:20. Въпреки че сценарият от началото на първата част се повтори и в хода на втората, италианците съумяха да вземат крехък аванс. Символичните гости обаче затвърдиха силното си представяне и измъкнаха гейма с 25:23, за да направят още една крачка към победата.

„Самураите“ държаха съдбата в ръцете си и през повечето време от третия сет, но този път символичните домакини проявиха характер и се пребориха за равенство, както и за пълен обрат след 27:25. „Суадра адзура“ задържа инерцията и в хода на четвъртата част. Впоследствие японците се добраха до равенството и върнаха интригата в гейма. Размяната на точки продължи, но „адзурите“ демонстрираха повече стабилност и измъкнаха още един гейм за 26:24 в тяхна полза, а общият резултат бе 2:2.

Драмата се пренесе и в тайбрека, когато водачеството често сменяше своя притежател. Азиатците стигнаха до мачбол при 15:14, след което европейците отбелязаха следващите 3 точки и изкопчиха победата.

Алесандро Микелето блесна за италианците с 24 точки. Даниеле Лавия и Юри Романо добавиха по 19. Джанлука Галаси заби 11, Роберто Русо изпъкна с 10 точки.

Юки Ишикава наниза 25 точки за японците. Юджи Нишида има 22, Ран Такахаши приключи с 16.

Шести ден вълна от насилие във Великобритяния
Премиерът Димитър Главчев: Ако президентът ми предложи поста отново, аз ще го приема