Полша измъкна победата от Бразилия в петгеймов мач в Париж

"Дружина полска" е на втората позиция в групата с 5 точки (2 победи), южноамериканците са трети с 1 точка (2 загуби).

13:03, 31.07.2024
Чете се за: 02:37 мин.

Европейският шампион Полша спечели битката на колосите срещу Бразилия на Олимпийските игри в Париж. Воденият от Никола Гърбич тим надделя над "селесао" 3:2 (22:25, 25:19, 19:25, 25:23, 15:12) в мач от Група В на надпреварата.

Бразилците тръгнаха с добра преднина отначало (6:3), след което продължиха да диктуват положението. В ключовите моменти (21:18) "дружина полска" влезе в серия и успя да стопи разликата (21:21), но южноамериканците надделяха.

Съвсем различно лице показаха "червено-белите" във втория гейм, стартирайки с 6:1. Те доминираха изцяло, до самия край и изравниха резултата след 25:19.

Третата част стартира с минимална преднина на бразилците (5:3). До средата те запазиха водачеството си, но допуснаха да бъдат доближени от съперника (12:11). Въпреки това момчетата на Бруно Резенде останаха водещи и успяха да затворят в своя полза без проблем, повеждайки в мача.

Решителната четвърта част започна равностойно, като двата тима се движеха точка за точка до средата. Постепенно "селесао" се откъсна (14:12), но разликата бе стопена. В следващите минути интригата се завърна, а в ключовите моменти "дружина полска" се откъсна (23:20). "Червено-белите" стигнаха първи до геймбол (24:22), но не успяха да затворят. Това се случи при 25:23, вкарвайки мача в тайбрек. Там поляците тръгнаха ударно (6:2), като диктуваха положението през по-голямата част от времето. След 9:5 южноамериканците успяха да наваксат част от изоставането си, но не успяха да преодолеят противника. В края на гейма (12:9) състезателите на Бернардо Резенде набраха инерция и изравниха, обаче сервисът на Уилфредо Леон натежа и донесе победата на Полша.

Именно Леон бе най-резултатен с 26 точки (3 аса, 2 блокади), Якуб Кохановски добави 15 точки (2 аса, 2 блокади). По 11 точки записаха Бартош Курек (2 аса, 1 блокада) и Камил Семенюк (1 ас). За съперника Адриано Фернандеш и Рикардо Лукарели реализираха по 18 точки (2 блокади) (1 ас, 1 блокада).

Полша е на втората позиция в групата с 5 точки (2 победи), южноамериканците са трети с 1 точка (2 загуби).

В следващия си двубой поляците се изправят срещу лидера Италия, на 3 август (събота) от 18:00 ч. Бразилия среща Египет на 2 август (петък) в 14:00 ч.

Рами Киуан с втора победа и място на четвъртфиналите на олимпийския турнир по бокс