ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Росен Желязков: За нас е изключителна радост, че от 2026 година България ще е част от историята на Джиро д'Италия

bnt avatar logo от БНТ
A+ A-
Чете се за: 02:27 мин.
Спорт

Премиерът ни сложи край на церемонията в Рим, с която бе представен маршрутът за 109-ото издание на "Джирото".

Росен Желязков, Рим, Джиро
Снимка: БТА
Слушай новината

Министър-председателят Росен Желязков сподели, че е много горд, че може да обяви, че Обиколката на Италия ще стартира от България догодина.

Премиерът ни сложи край на церемонията в Рим, с която бе представен маршрутът за 109-ото издание на "Джирото".

"За мен е чест да обявя тази вечер, че България дава началото на Giro d'Italia с първите три етапа. Обиколката на Италия не е просто състезание. Това е буквален смисъл на традицията, която обединява нации, спорт, туризъм и култура. Такива събития са от изключително значение за света, в който живеем - един свят неспокоен, но същевременно те трябва да насърчават приятелството и уважението", каза Желязков.

"Giro d'Italia е едно от най-големите спортни събития в света, което се провежда от 1909 година. За нас е изключителна радост, че от 2026 година България е част от тази изключителна история. Само преди 11 години първият българин Николай Михайлов стана част от Обиколката на Италия като състезател. Единадесет години по-късно от България започват първите три етапа. Това показва какъв сложен, интересен и динамичен път сме изминали за това кратко време", добави премиерът на България.

"За нас това е изключителна възможност да покажем красотите на България, която има славна история, има уникална природа и има изключителни традиции в своето гостоприемство. За нас е радостно, че заедно с организаторите и заедно с моите колеги - министрите на младежта и спорта и на туризма в кратък период от време съумяхме да извършим необходимата подготовка и организация, за да се похвалим с едно наистина прекрасно състезание", сподели Желязков.

"Това не е само спортно събитие, заключено в света на постиженията. Това за нас е символ на доверие и приятелство между България и Италия и съм сигурен, че ще споделим заедно тази радост", заяви още в речта си Росен Желязков.

Свързани статии:

Росен Желязков: Провеждането на Джиро д'Италия в България ще осигури световна видимост на страната ни
Росен Желязков: Провеждането на Джиро д'Италия в България ще осигури световна видимост на страната ни
Бяха обсъдени организационни въпроси, включително логистика,...
Чете се за: 02:22 мин.
Иван Пешев: С приемането на три етапа от Джиро д'Италия, България се нарежда на световната спортна карта
Иван Пешев: С приемането на три етапа от Джиро д'Италия, България се нарежда на световната спортна карта
Министърт на младежта и спорта ще участва в церемонията по...
Чете се за: 03:37 мин.

Последвайте ни

Гледайте НА ЖИВО спорт безплатно на:

ТОП 24

Най-четени

Product image
Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
Абонирай ме за най-важните новини?