След няколко отлагания и дни на преговори днес Съветът за сигурност на ООН прие резолюция за оказване на по-голяма помощ на населението в Газа. Текстът обаче не съдържа призив за незабавно прекратяване на огъня, като споменава само "създаване на условия" за примирие между Израел и Хамас.
Палестинската групировка определи резолюцията като "недостатъчна стъпка" за нуждите на Газа.
Съединените щати не бяха съгласни с предишния проект на резолюцията, но при окончателното гласуване днес се въздържаха, както и Русия. По-рано този месец 13 от общо 15 страни - членки на Съвета за сигурност, подкрепиха резолюция, която призовава за незабавно примирие в Газа, но текстът не мина заради американско вето, докато Великобритания гласува "въздържал се".
Междувременно стана известно, че още един израелски заложник е починал в Газа, палестинските жертви в анклава след началото на израелската операция са над 20 000.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok