Септември и Спартак Варна станаха първите два тима, изпаднали от Първа лига (ОБЗОР)

22:53, 31.05.2023
Чете се за: 04:05 мин.
септември спартак варна станаха първите два тима изпаднали първа лига обзор

Отборите на Спартак Варна и Септември София станаха първите два тима, които загубиха елитния си статут през този сезон и от есента ще бъдат част от Втора лига у нас, стана ясно след изиграването на мачовете от предпоследния 34-и кръг в групата на изпадащите в Първа лига. На тяхно място в елита влизат Етър Велико Търново и Крумовград.

Любопитното в случая е, че "соколите" и "синьо-червени" се изправиха един срещу тази вечер във Варна, като в крайна сметка успехът бе за домакините с минималното 1:0 след попадение на Жоао Марио в края на срещата.

Този резултат би оставил и двата състава в битката за спасението, ако не беше победата на Хебър с 3:2 като гост на Ботев Враца в мач, в който всички попадения паднаха през второто полувреме.

Победата за "гробарите" обаче им позволи да съберат 29 точки, с които те станаха недостижими на 14-ото място за Спартак Варна и Септември, които кръг преди края са с по 25 пункта. Ботев Враца пък има 32.

В последния двубой за деня пък Берое и Пирин завършиха наравно 1:1 в Стара Загора, което попречи на някой от двата тима да си гарантира предсрочно оставането в Първа лига. Преди последните мачове старозагорци са с актив от 32 точки, докато "орлетата" имат една по-малко.

Така, на практика съществува реалната възможност отборите на местата от 11-о до 14-о да завършат сезона с идентичен брой точки - 32. За целта Ботев Враца и Берое трябва да загубят при визитите си съответно на Хебър и Септември, а Пирин да завърши наравно у дома срещу Спартак Варна.

При подобен сценарий в най-незавидна позиция би бил състава на Хебър, тъй като "гробарите" са с най-лоши показатели в директните мачове с Берое, Ботев Враца и Пирин Благоевград на редовния сезон. Това би означавало, че момчетата на Любослав Пенев ще останат на 14-ото място, което ще им осигури билет за баража за оцеляване срещу един от тимовете от Втора лига.

За Ботев Враца пък няма никакво значение какво ще се случи в последния кръг, тъй като те със сигурност ще бъдат част от Първа лига през следващия сезон.

Едно е сигурно - в последния кръг Берое, Пирин Благоевград и Хебър ще влязат в яростна битка за 12-ото и 13-ото място, които ще осигурят на притежателите им място в Първа лига през следващия сезон.