Американските удари срещу Иран изпратиха шокови вълни към арабските държави, които осъдиха действията на Вашингтон и предупредиха за потенциални последици в целия регион. Съединените щати имат военно присъствие в богатите на петрол страни в Персийски залив с бази в Кувейт, Ирак, Катар, Бахрейн и Обединените арабски емирства. Сега държавите - домакини се чувстват уязвими от евентуални ирански ответни действия. Турция заяви, че американските удари са повишили риска от прерастването на регионалния конфликт в глобален. А от Техеран се чуха гласове, че за Иран вече няма "червени линии".
Анкара изрази дълбоко безпокойство от евентуални ирански ответни действия. От началото на израелските удари срещу Иран на 13 юни страните от Персийския залив увеличиха дипломатическите си усилия за деескалация на напрежението.
След американските удари Саудитска Арабия, която се сближи с Иран през 2023 г. след продължителен разрив, обяви, че следи развоя на събитията с "голямо безпокойство" и призова към сдържаност. От Техеран идват тревожни сигнали.
Мехди Ханализадех - коментатор и телевизионен водещ в Иран: "Американският президент изрично обяви, че е извършил това голямо престъпление - нападение срещу "Фордо" и срещу иранския народ. Отсега нататък Иран вече не признава червени линии. Ислямската република смята за легитимни цели всички американски бази в района и всички 40 или 50 хиляди американски военни, дислоцирани там. Съединените щати започнаха и влязоха във война, с която нямаха нищо общо."
"Настоящата опасна ескалация в региона може да предизвика катастрофални последици на регионално и международно равнище", предупреди Катар. Там е най-голямата американска база в Близкия изток. Страната си поделя с Иран най-голямото газово поле на планетата.
От своя страна йеменските бунтовници хути, които са съюзник на Техеран, заплашиха да атакуват американски кораби в Червено море.
От Ивицата Газа другият съюзник на Техеран - палестинската групировка Хамас, заклейми действията на Вашингтон като "престъпна агресия".
Оман, който е посредник в ядрените преговори между Вашингтон и Техеран, призова за "незабавна" деескалация. Същият призив отправиха и Обединените арабски емирства.
Бахрейн, където е базиран Пети американски флот, нареди на повечето държавни служители да работят от вкъщи "до ново нареждане". Бахрейн призова за концентрирани регионални и международни усилия за спиране на ескалацията и военните действия.
Кувейт обяви, че е активирал спешен план за разкриване на убежища в комплекса, където са разположени министерствата на страната. Скривалищата могат да приемат около 900 души.
Ирак осъди развилата се ескалация, която "заплашва сигурността и мира в Близкия изток" и "застрашава сериозно регионалната стабилност". Ирак се опасява от отговор на въоръжени про-ирански формирования, които заплашиха да атакуват американските обекти в района, ако Вашингтон се присъедини към Израел в конфликта му с Иран.
Президентът на Ливан Жозеф Аун заяви, че страната му "няма никакво желание да понесе цената" на нова война.