Щафетата на САЩ спечели олимпийската титла на 4 по 100 м при жените

Среброто грабнаха третите от Игрите преди три години в Япония – състезателките на Великобритания.

САЩ щафета 4 по 100
21:18, 09.08.2024
Чете се за: 02:50 мин.

Щафетата на САЩ, вицешампион от Токио 2020, спечели олимпийската титла в щафетата на 4 по 100 метра при жените в турнира по лека атлетика на Игрите в Париж.

Американският тим в състав Мелиса Джеферсън, Туаниша Тери, Габриел Томас и Ша'Кари Ричардсън бяха най-бързи с време 41.78 секунди, записвайки най-добър резултат за сезона под силния дъжд, който заваля точно преди старта на щафетата.

Среброто грабнаха третите от Игрите преди три години в Япония – състезателките на Великобритания. Дина Ашър-Смит, Имани Лансикот, Ейми Хънт и Дарил Нейта заеха второто място с изоставане от 0.07 секунди за 41.85.

На трета позиция се нареди щафетата на Германия с 41.97 секунди. Германките Александра Бургхард, Лиза Майер, Джина Люкенкемпер и Ребека Хаазе оставиха зад себе си домакините от Франция, заели четвъртото място с 42.23, както и олимпийските шампионки от Токио 2020 Ямайка, завършили пети в Париж за 42.29 секунди. Съставът на Ямайка беше без звездите си Шели-Ан Фрейзър-Прайс и Шерика Джаксън.

Спринтьорките на Великобритания направиха фантастичен старт, германките излязоха за кратко начело, но Ша'Кари Ричардсън на последен пост изведе САЩ до олимпийската титла.

След финала реферите прегледаха записа за евентуални дисквалификации, като резултатът бе потвърден, Великобритания получи предупреждение за нарушение на коридора, а щафетата на Швейцария бе дисквалифицирана за предаване извън зоната.

Ша'Кари Ричардсън спечели първия си златен олимпийски медал, след като остана със среброто в спринта на 100 метра при дамите. Шампионката в бягането на 200 метра Габриел Томас добави втора титла към колекцията си от Париж, а Мелиса Джеферсън също взе втори медал след бронза на 100 метра.

Лека атлетика, щафета 4 по 100 метра, жени:
1. САЩ (Мелиса Джеферсън, Туаниша Тери, Габриел Томас и Ша'Кари Ричардсън) - 41.78 секунди
2. Великобритания (Дина Ашър-Смит, Имани Лансикот, Ейми Хънт и Дарил Нейта) - 41.85
3. Германия (Александра Бургхард, Лиза Майер, Джина Люкенкемпер и Ребека Хаазе) - 41.97