Щафетата ни при мъжете в биатлона завърши на 18-о място в Пекин

Владимир Илиев
Снимка: БОК, Йордан Петков
09:59, 15.02.2022
Чете се за: 02:37 мин.

Щафетата на България при мъжете в биатлона завърши на 18-о място на 4х7.5 километра на Олимпийските игри в Пекин.

Тимът ни състав Благой Тодев, Владимир Илиев, Димитър Герджиков и Антон Синапов имаше амбициите за по-предно класиране, но така и не успя да го покаже.

Това беше и последният старт за мъжете. Утре (16 февруари) е щафетата и при дамите, отново с българско участие.

Благой Тодев натрупа голямо изоставане още на първия пост. Той допусна три грешки в стрелбата и предаде щафетата с изоставане от 2.46 минути. Владимир Илиев се представи много по-добре, като успя да изведе тима с няколко позиции напред, предавайки поста си на 16-а позиция, с две допуснати грешки в стрелбата.

Димитър Герджиков на третия пост трябваше да прави наказателна обиколка след позиция „легнал“ в стрелбата и излезе на 20-а позиция. А Антон Синапов получи щафетата на 18-о място и финишира на тази позиция в крайното подреждане с изоставане от 7:15.01 минути от победителите.

Участие взеха 21 отбора.

Изключително драматично се разви състезанието за водещите щафети.

Отборът на Норвегия спечели трета олимпийска титла в тази дисциплина. Тимът беше на едва 8-о място след първия пост, но в крайна сметка, след обрат в края, успя да изпревари всички. Стурла Холм Лагрейд, Тарей Бьо, Йоханес Тингес Бьо и Кристиансен преминаха през трасето за 1:19.50.2 часа.

На второ място се нареди Франция, а на трето тимът на Руския олимпийски комитет.

„Сборная“ претърпя пълен крах в края на надпреварата. Тимът водеше до последната стрелба на последния пост, но Едуард Латипов изпусна лидерската позиция с две наказателни обиколки на "прав", въпреки че водеше с 50 секунди.

Българското участие в биатлона приключва утре с щафетата при жените от 9.45 часа. Състезанието можете да проследите на живо по БНТ 3.

Как се разви състезанието можете да видите тук.