Датчаните гласуват на референдум дали да страната им да се присъедини към общата отбранителна политика на ЕС.
През последните 30 години Дания не участваше в нея. Интересът към допитването е голям.
"Това е много важна тема и е важно да се гласува. Историята се променя и това засяга всички в Дания, очевидно ние трябва да реагираме", казва Мадс Адам, студент.
Според последните социологически данни около 40% искат Дания да се включи в отбранителната политика, докато 30 на сто са привържениците на настоящото положение. Ден преди вота 1/4 от избирателите казват, че не са решили.
Инициативата на Дания идва в светлината на руската инвазия в Украйна и на заявеното желание на Швеция и Финландия да се присъединят към НАТО.
След ударите по енергийната система на Украйна – в много райони все още няма ток
Тошко Йорданов: От ИТН никога не сме твърдели, че "сме оженени за някоя власт"
Атанас Пеканов: Следващият служебен кабинет ще е по новите правила и на президента няма да му е лесно