Солфрид Коанда спечели олимпийската титла във вдигането на тежести

Норвежката над всички при 81-килограмовите

20:54, 10.08.2024

Норвежката Солфрид Коанда спечели олимпийската титла във вдигането на тежести в категория до 81 килограма при жените.

25-годишната Коанда събра двубой от 275 килограма, който е нов олимпийски рекорд. Тя направи олимпийски рекорд и в изтласкването от 154 килограма. Коанда опита да подобри и световния рекорд, но щангата от 162 килограма не се оказа по силите ѝ.

Преди това европейската шампионка от първенството в София през февруари тази година бе преодоляла 121 килограма в изхвърлянето, които и отредиха второ място в движението.

Лидер след първата част от състезанието бе олимпийската шампионка от Токио Нейси Дахомес от Еквадор. Във второто движение тя обаче постигна само 145 килограма и с двубой от 267 килограма завърши с бронза.

Сребърна медалистка стана Сара Ахмед от Египет. Световната шампионка приключи с един килограм повече от Дахомес - 268, но нямаше шанс за атака на златото. Ахмед остана със само 117 килограма в изхвърлянето и макар да вдигна 151 в изтласкването, не бе в състояние да подгони постижението на Коанда.

Любопитен момент се разигра в края на надпреварата, когато норвежката пробва на 162 килограма. Тя не успя и изглеждаше много разочарована, тъй като явно не знаеше, че още преди този опит е стана олимпийска шампионка. След като научи, тежкоатлетката изрази бурно радостта си и обратно се върна на подиума, за да поздрави публиката.