Чете се за: 03:10 мин.
Новини
Антоанета Костадинова

България вече има своя първи медал от Олимпиадата в Токио.

Антоанета Костадинова зарадва цялата страна в ранните зори на неделния ден, след като спечели сребърното отличие на 10 метра пистолет от турнира в спортната стрелба в японската столица.

Това е първи олимпийски медал за Антоанета Костадинова, която дори имаше шанса да спечели и златото, но в последния изстрел, заради огромното напрежение, допусна да бъде изпреварена от представителката на Русия - Ваталина Бацарашкина.

Българката завърши с резултат 239,4 точки, който ѝ отреди втората позиция на почетната стълбичка.

След 17-годишна пауза Антоанета Костадинова връща страната ни сред медалистите в този спорт на Олимпийски игри.

Националката ни направи изключително добра стрелба в края на квалификацията, с която влезе във финала с 6-и резултат. Започвайки от нулата в битката за медалите, тя демонстрира много стабилно представяне от самото начало. Пое водачеството, но последният изстрел реши съдбата на медала.

Състезателката на "Сборная" грабна златото с резултат от 240,3, което е олимпийски рекорд. Антоанета Костадинова завърши на 0,9 точки след Бацарашкина. Бронзовото отличие е за китайката Дзиан Ранзин с 218,0 точки.

Това е трето участие на 35-годишната състезателка от Търговище на Олимпийски игри. Тя завърши на 8-о място в Рио де Жанейро през 2016 година на 25 метра пистолет, като не успя да преодолее квалификациите на 10 метра. Четири години по-рано тя взе участие и на Игрите в Лондон без да успее да стигне до финал.

Олимпиадата не приключва за Антоанета Стефанова, тъй като ще вземе участие и на 25 метра малокалибрен пистолет.

Двукратната олимпийска шампионка Мария Гроздева не успя да влезе във финала на 10 метра, след като завърши на 43-о място от 53 състезателки. Тя също ще ни представя на 25 метра пистолет на 29 юли.

Коя е Антоанета Костадинова

По време на финала на 10 метра имаше повреда в електрониката. Системата не регистрира на изстрела на Бацарашкина в рамките на определените 50 секунди. Първо съдиите записаха 0 точки на рускинята, но след това ѝ позволиха да направи втори изстрел, установявайки, че за инцидента е виновна електрониката, а не състезателката.

Антоанета Костадинова: Децата са моят златен медал

Снимки: БГНЕС

Още Новини

Олимпийският шампион в спринта Марсел Джейкъбс се завръща на пистата по-рано от очакваното
09:05, 28.08.2021
Първи медал за България от Параолимпийските игри в Токио, Ружди Ружди спечели сребро в тласкането на гюле
16:22, 27.08.2021