Тихомир Иванов е на финал в скока на височина на Игрите в Париж

Българинът успя да намери място сред 12-те финалисти с 2.24 м, преодолени от втори опит.

Тихомир Иванов
13:00, 07.08.2024
Чете се за: 01:55 мин.

Тихомир Иванов се класира за финала на скок височина на турнира по лека атлетика на Игрите в Париж.

30-годишният българин постигна 2.24 метра и завърши на 12-ото място в квалификациите, което беше последното, даващо право да продължи напред. Той започна с успех на 2.15 метра от първи скок, след което преодоля 2.20 и 2.24 метра от втори опит, но не успя да се справи с 2.27, което обаче се оказа без съществено значение.

Така плевенчанинът стигна до втори олимпийски финал в кариерата си при третото си участие на най-големия спортен форум, след като при дебюта си остана десети в Рио 2016.

Иванов е шесткратен Балкански шампион (по три титли на открито и на закрито) и има личен рекорд от 2.31 метра от август 2017 година, а през май този сезон записа най-доброто си постижение от три години с 2.26 метра на турнир в Лимасол.

Нито един от състезателите не скача на определената квалификационна норма от 2.29 метра, тъй като 2.27 метра се оказаха достатъчни за продължаване в борбата за медалите. Общо петима се справиха с тази височина.

Финалът е на 10 август от 20:00 часа.

Иванов единствен от петимата български представители в леката атлетика, които стартираха на Игрите в Париж 2024, успя да преодолее квалификациите. Преди него Мирела Демирева (скок височина), Габриела Петрова (троен скок), Божидар Саръбоюков и Пламена Миткова (скок дължина) не можаха да се класират за финала в своите дисциплини.