ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Томас Бах: Доналд Тръмп е спортен фен по душа

Чете се за: 04:02 мин.
Спорт

Президентът на МОК вярва, че Мондиала през 2026 г. и Летните олимпийски игри в Лос Анджелис през 2028-а не са застрашени от политическото напрежение и пожарите в Калифорния.

президентът мок томас бах иска запази бокса олимпийската програма лос анджелис 2028
Снимка: БТА
Слушай новината

Избраният за президент на Съединените щати Доналд Тръмп беше описан като спортен фен по душа от президента на Международния олимпийски комитет Томас Бах пред германската агенция ДПА.

Въпреки политическото напрежение и пожарите в Калифорния, Бах вярва, че Мондиала през 2026 г. и Летните олимпийски игри в Лос Анджелис през 2028-а не са застрашени.

Олимпийският лидер подчерта, че Доналд Тръмп „е участвал във фазата по кандидастване за двата форума, като е водил кампания в полза на световното първенство и Игрите.

"Сигурен съм, че той ще ги подкрепи", заяви Бах.

Световното първенство по футбол, което ще бъде организирано съвместно от Съединените щати, Канада и Мексико, и Игрите в Ел Ей бяха обект на спекулации породени от политическите конфликти, които Тръмп има със съдомакините, както и от критиките, които отправя към Губернатора на Калифорния Гавин Нюсъм в резултат на последните пожари, които опустошиха Лос Анджелис.

Въпреки това, Бах не вярва, че споровете ще повлияят на двете спортни събития. Освен това, в разгара на пожарите, Тръмп потвърди ангажимента си към Олимпийските игри по време на среща с Кейси Васерман, президент на организационния комитет.

"Това са игрите на Америка. Те са по-важни за Лос Анджелис от всякога. Ще подкрепя това по всякакъв възможен начин и ще ги направя най-добрите игри", заяви Тръмп.

Въпреки че пожарът не е засегнал пряко олимпийските съоръжения, като кънтри клуба Ривиера, планиран за голф, пламъците предизвикаха безпокойство заради близостта си до някои обекти.

Васерман благодари на Тръмп за подкрепата му и подчерта, че „оценява неговия ангажимент в този момент“.

Що се отнася до футбола, подкрепата на новоизбрания президент също изглежда очевидна.

През миналата седмица той проведе среща на своето голф игрище във Флорида с Джани Инфантино, президент на ФИФА, който сподели снимка в социалните медии с Тръмп.

„Говорихме за световното клубно първенство това лято и световното първенство през 2026 г. два наистина глобални турнира, в които Съединените щати ще играят ключова роля", написа шефът на ФИФА.


Инфантино също благодари на президента за отделеното време и подкрепа.

"Благодаря ви, г-н президент, за отделеното време и за подкрепата към ФИФА през следващите месеци. Нека помним, че футболът обединява света", завърши той.

Лидерът на МОК Томас Бах, който ще приключи мандата си през март, подчерта, че е имал открити разговори с Тръмп по време на първия му мандат и го поздрави за скорошната му изборна победа. Той обаче изключи нови диалози с него, преди да приключи мандата си.

„Не мисля, че е правилно да имам разговори с Тръмп отново сега, които биха повлияли на работата на моя наследник“, обясни Бах.

Последвайте ни

Гледайте НА ЖИВО спорт безплатно на:

ТОП 24

Най-четени

Водещи новини

Product image
Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
Абонирай ме за най-важните новини?