Ученици от 11_и клас от столичното 93-то училище „Александър Теодоров – Балан“ застанаха зад кампанията на БНТ #НеДишайСмърт, която цели да информира за вредата от вейповете върху здравето на подрастващите. Те разказаха за употребата на вейпове в училище и техните аналози и заявиха, че дори подкрепят тяхната пълна забрана.
Светослав Делчев е 11-и клас, но вече знае, че ще следва медицина. Запознат е в детайли с опасността от вейповете. Дори тези, които са без никотин.
Светослав Делчев, ученик в 93-то СУ „Александър Теодоров – Балан“: "Безникотиновият вейп също има в него много вредни вещества като тежки метали, които са натурални инхибитори и причиняват оксидативен стрес върху клетките, което е действително вредно. Никотинът, дори да е с никотинов вейп, реално самите топлинни рецептори, който е хормонът на наградата, се активират и се причинява привикване, изключително бързо."
А съучениците му казват, че вейповете са по-скоро социална мода.
Виктория Йонкова, ученичка в 93-то СУ „Александър Теодоров – Балан“: "Всеки иска да бъде част от някаква група, някакво общество, никой не иска да бъде отхвърлен. Но аз смятам, че вейповете по никакъв начин не могат да определят нито твоята себестойност, нито мястото ти в едно общество."
Оказва се обаче, че не е трудно да закупят вейп или негов аналог като цигарите и дори снузовете близо до училище. Учениците споделят, че дори не искат лична карта.
Иванина Желева, ученичка в 93-то СУ „Александър Теодоров – Балан“: "Всеки човек може да отиде и да каже "аз искам от това", без дори да се иска личната карта се случва цялото това нещо."
Антонио Стаматов, ученик в 93-то СУ „Александър Теодоров – Балан“: "Ако не е магазин, от който да закупите електронни цигари, стандартни цигари или снуз, има други специфични начини чрез някой човек, по поръчка през сайт, да се поръча вейп или нещо такова."
Преподавателите споделят, че с децата се работи всеки ден, като се говори за негативните ефекти от вейповете и техните аналози върху здравето.
Любомир Тимчев, преподавател и бивш ректор на Академията на МВР: "Вейповете са едно от най-неприятните неща, които могат да се случат на децата. С тях трябва да се работи постоянно, да им се обяснява каква е вредата."
Мария Василева, класен ръководител и преподавател по физическо възпитание и спорт: "Има лекции, които се водят. Обяснява се на децата каква е тяхната вреда. Въпросът е и семействата да обърнат внимание."
По време на посещението си в телевизията учениците с профил "Журналистика" от 93-то училище в София, се запознаха с работата на обществената медия и с детайлите на кампанията на БНТ #НеДишайСмърт.