Украйна подготвя контраофанзива, която трябва да започне през пролетта. Това съобщи американският министър на отбраната Лойд Остин.
Той призова съюзниците да помогнат с оръжие на Киев за контранастъплението. За укрепване на украинските позиции край руската граница съобщават и чужди журналисти, посетили района.
В Козача Лопан вече не помнят какво е живот без война. Намира се на север от Харков, на 5 километра от руската граница.
Градът бил от първите, превзети от руснаците. В продължение на 6 месеца в Козача Лопан се намирал щаб на руската групировка Вагнер. На 11 септември Украйна си върнала града.
Руснаците напуснали Козача Лопан, оставяйки след себе си руини и много свидетелства за зверства, които сега се разследват като военни престъпления.
Преди година всеки ден пътували влакове от Русия до Козача Лопан. Руснаците идвали в града на пазар. Но отдавна това е в историята.
За напълно отминалото време напомня и жп гарата. Почти разрушена е. В продължение на половин година от нея Вагнер ръководели операциите си. Там били и стаите за мъчения.
Спокойствие в Козача Лопан едва ли скоро ще настъпи. Заради близостта на града с Русия сега там се страхуват от нова руска атака. Предотвратят всякакви намерения на Москва за ново нахлуване в града, украинските части започнаха да укрепват позициите си около Козача Лопан.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Долната камара на италианския парламент одобри връщане на страната към ядрената енергетика
Край бреговете на Норвегия откриха добре запазен товар от корабокрушение през XVIII век
Министерството на отбраната предприема мерки за засилено наблюдение на Черно море