НОВИНИ

Украйна се е опитала да атакува компресорна станция на газопровода "Турски поток"

Теодора Гатева
от Теодора Гатева
10:15, 13.01.2025 (обновена)
Чете се за: 04:02 мин.
По света
Снимка: БГНЕС/Архив
Слушай новината

Украйна се е опитала да атакува компресорна станция на газопровода "Турски поток", твърди руското министерство на отбраната. Твърди се, че атаката е извършена с 9 дрона близо до Анапа, а целта е да се спре и последната тръба, по която тече руски газ към Европа.

Киев не е коментирал темата. Няма и независимо потвърждение на инфорамцията на военното министерство в Москва, която се появява след наложените през уикенда санкции срещу руския енергиен сектор.

Отломки от дроновете са повредили част от сградата и оборудване на газоизмервателната станция, но подаването на синьо гориво не е спирало. При атаката няма пострадали, се казва в изявлението на руското военно министерство.

"На 11 януари 2025 година киевският режим, с цел да спре доставките на газ към европейските страни, направи опит да атакува с 9 дрона компресорната станция "Русская" в Гай-Кодзор (Краснодарски край), който осигурява газоподаването по тръбата "Турски поток". В хода на неутрализирането на атаката от подразделенията на ПВО всички безпилотни апарати бяха свалени", се казва в съобщението.

След спирането на транзита на руски газ през Украйна в началото на годината - Турски поток остана единственият газопровод, който захранва Европа. Коментарът на ЕК за твърденията на Москва беше лаконичен.

"Тук имаме преплитане между енергетика и вътрешни работи. По отношение на енергетиката - очевидно всяка атака срещу енергийна инфраструктура е обезпокоителна. Не сме обсъждали конкретно тази тема с украинската страна, но продължаваме да следим ситуацията", коментира Ана Кайза, говорител на ЕК.

Безопасното снабдяване с енергия е въпрос на суверенитет. Ето защо всички действия, които застрашават сигурността на доставката на енергоносители трябва да се разглеждат като посегателство върху суверенитета - това написа в пост във ФБ министърът на външните работи на Унгария - Петер Сиярто.

В края на миналата седмица Вашингтон наложи най-широкообхватните санкции на енергийния сектор на Русия. Освен две големи руски компании за добив и продажба на нефт, под рестрикции попадат и над 180 кораба от т.нар руски "сенчест флот", които превозват петрол, като заобикалят наложени по-рано санкции. Приходите от петролни продукти са основно перо във финансирането на войната в Украйна.

"Подобни решения не могат да не доведат до определена дестабилизация на енергийните и петролните пазари. Ще променим работата на нашите компании, така че да се минимизират последствията от тези незаконни решения", посочи Дмитрий Песков, говорител на Кремъл.

Според анализатори ходът на Вашингтон представлява промяна в политиката на САЩ към оказване на по-голям натиск върху Русия.

"Известно е, че администрацията на Тръмп може и да има различна стратегия и тактика, когато става дума за Русия и Украйна, но мисля, че тези различия са преувеличени. Тръмп все още иска да окаже натиск върху Русия. И може да разглежда този пакет санкции като някакъв вид помощ, като залог, който да послужи като начало за преговори по-нататък през годината", коментира Ричард Бронз, енергиен експерт.

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok
Намерете ни в Google News

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
С 33% ръст на задържаните наркотици се похвалиха от Агенция "Митници"
С 33% ръст на задържаните наркотици се похвалиха от Агенция "Митници"
Артета: Невероятно е как не спечелихме
Артета: Невероятно е как не спечелихме