НОВИНИ

Вписването на българите в конституцията на РСМ обсъждат лидерите на управляващите и опозицията в Скопие

Александър Марков
от Александър Марков
11:47, 07.06.2023
Чете се за: 02:55 мин.
По света
реакции нападението българския културен център скопие обзор
Снимка:
Слушай новината

След минути в Скопие започва лидерска среща между премиера и председател на управляващата СДСМ Димитър Ковачевски и лидерът на опозицията Християн Мицкоски. Двамата ще обсъдят основния въпрос: предложените промени за промени в Конституцията на страната, така че българите да бъдат включени в нея, както и самата процедура в Събранието, за която са необходими гласовете на две-трети от депутатите.

Управляващата коалиция на СДСМ, Демократическия съюз за интеграция, Алтернатива и Либерално-демократическата партия нямат необходимия брой гласове.

Димитър Ковачевски/ Снимка: БГНЕС, Архив

За да минат промените, са необходими и гласовете на ВМРО-ДПМНЕ, чийто лидер Мицкоски нееднократно обяви, че е против промените, които определя като промени "под български диктат". Ковачевски призова опозицията да подкрепи конституционните промени. ВМРО-ДПМНЕ заявяват, че конституционно промени в това Събрание няма да има и че самото Събрание няма легитимност да ги приеме.

Християн Мицкоски/ Снимка: БГНЕС, Архив

Предложенията за промени са две. Първите касаят преамбюла на Конституцията, където да бъдат добавени няколко народности в РСМ: след "народа на бошняците" се прибавят "български народ, хърватски народ, черногорски народ, словенски народ, еврейски народ и египетски народ", съобщи преди дни заместник-председателката на работната група за конституционните промени Маргарита Николовска.

Втората промяна е в частта за диаспората и в член 34-и, където ще бъде записан същият текст.

Приемането на тези текстове е условието, преди Република Северна Македония да започне същинските преговори с ЕС, както е записано в т.нар. "френско предложение", подписано между Република Северна Македония и ЕС след тристранни преговори с България и Франция миналата година.

Предложенията за промени в Конституцията, изготвени от специална работна група, чакат одобрение от правителството, след което ще бъдат изпратени към Събранието. След това започва да тече 30-дневен срок, в който трябва да започне разглеждането им от депутатите. Самият процес по разглеждане, одобрение или отхвърляне може да продължи от 4 до 6 месеца, според експерти.

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
Обсъждани ли са министерски постове за Георги Свиленски и Гроздан Караджов при преговорите за първия мандат?
Обсъждани ли са министерски постове за Георги Свиленски и Гроздан Караджов при преговорите за първия мандат?
Гледайте полуфиналите на световното първенство по футбол за младежи в четвъртък вечер по БНТ 3
Гледайте полуфиналите на световното първенство по футбол за младежи в четвъртък вечер по БНТ 3