За пети пореден път Китай спечели олимпийската титла в отборния турнир по тенис на маса при мъжете

Във финала китайците надиграха Швеция.

Китай тенис на маса мъже
20:22, 09.08.2024
Чете се за: 02:12 мин.

Националната селекция на Китай спечели за пети пореден път отборната олимпийска титла в тениса на маса при мъжете.

Във финала китайците надиграха Швеция с 3:0 победи. Така азиатският тим вече е с пет титли от пет олимпийски турнира и никога не е давал на друг отбор да се добере до златото.

Китайците поведоха в резултата след победа на Ма Лун и Чуцин Ван в мача на двойки с 3:2 (8:11, 11:4, 11:3, 6:11, 11:2) гейма над Антон Шелберг и Кристиан Карлсон.

След това, в повторение на олимпийския финал на сингъл, Фан Чжъндун се наложи отново с 3:2 (10:12, 11:8, 11:9, 11:13, 11:5) гейма над Трулс Морегорд.

Точка на спора сложи Ван Чуцин, който победи също с 3:2 (11:9, 11:5, 10:12, 10:12, 11:2) гейма Кристиан Карлсон.

За Швеция това е първи медал от отборното състезание при мъжете.

В мача за третото място Франция победи с 3:2 Япония и за пръв път от въвеждането на този формат на отборния турнир през 2008 година печели медал.

Домакините на Олимпиадата поведоха с 2:0 победи, след като в мача на двойки Симон Гози и Алекси Лебрун се справиха с 3:1 (11:5, 11:7, 5:11, 11:6) гейма с Хирото Шинодзука и Шунсуке Тогами. Ключовата среща обаче се оказа първият сингъл, в който Феликс Лебрун отрази три последователни мачбола в петия гейм, за да спечели с 3:2 (11:13, 11:4, 9:11, 11:6, 12:10) срещу Токумадзу Харимото.

Япония върна надеждите си след успех на Тогами с 3:1 (11:8, 11:9, 9:11, 11:9) гейма над Алекси Лебрун, а след това Харимото надигра Гози също с 3:1 (11:8, 8:11, 11:8, 14:12) гейма.

В решителния пети мач 17-годишният Феликс Лебрун, който спечели бронз в надпреварата на сингъл, победи с 3:1 (11:7, 11:7, 12:14, 13:11) гейма Шинодзука, за да изправи на крака публиката в Експо центъра във Версай.

Как политическите формации приеха избора на Горица Грънчарова да поеме поста служебен премиер