Видеопубликации твърдят, че показват момента на превземането на кораба в Червено море
Кадрите с превземането на кораба по вода, които заляха социалните мрежи в първите часове след отвличането на "Галакси лийдър", са фалшиви.
В първите часове след новината за похищението на кораба "Галакси Лийдър" фалшиво съдържание заля социалните медии.
Непосредствено след обявяването на новината, че йеменските бунтовници хути са отвлекли кораба, официалните кадри и потвърдената информация бяха оскъдни, но не и в социалните мрежи, които се оказаха залети от вълна от фалшиви видеа.
Ето най-популярните от тях:
- Фалшивото видео за "превземане" на кораба с лодки
Мълниеносно в социалната мрежа Х се разпространиха кадри с надпис на арабски в средата, който закрива голяма част от детайлите. Те са споделени от различни потребители с твърдението, че това е моментът на превземането на "Галакси Лийдър".
Видеото показва как лодки бързо се приближават към кораб, след което намиращите се в тях хора се качват на палубата. При по-внимателно вглеждане се вижда, че на две от лодките са знамената на Япония и Полша. Освен това палубата е оранжева, а не бяла, каквато е на отвлечения кораб.
Нашата проверка показа, че е разпространеното видео за първи път е публикувано през юни 2022 г. - повече от година преди настоящите събития.
"Превземането" на този кораб, всъщност, не се е случвало - става въпрос за съвместни учения на японските и европейските военноморски сили за предотвратяване на пиратски атаки в Аденския залив, в близост до Йемен. Това обяснява японския и полския флаг, които се виждат на лодките, от които изскачат "пиратите".
- Фалшивото видео с акостиране на кораба на Йеменско пристанище
Потребител на Телеграм твърди, че това са "сцени след контрола и елиминирането: на израелския кораб, който беше заловен от йеменските военноморски сили в Червено море!".
На един от кадрите забелязваме червен фар. Чрез обратно търсене на снимката в Google открихме червения фар на пристанище...в Емден, Германия.
На видеото ясно личи и подписът на създателя му - amSeehafen, който има цял канал в Youtube, посветен на корабоплаването като част от видеата са именно от Емден.
- Фалшиво видео твърди, че похитеният кораб акостира на йеменското пристанище Ходейда
Плавателният съд наистина много прилича на похитения, но при движението му се вижда друг надпис. Това не е "Галакси Лийдър", а "Глориъс Лийдър", както посочват под публикацията и бдителни потребители.
Към днешна дата този кораб се намира на пристанище в Лима, Южна Америка, сочат данните на marinetraffic.com
Български потребители също споделяха фалшивото видеото от учението срещу нападения на пирати в Аденския залив, представяйки го за похитения "Галакси Лийдър". След като хутите разпространиха кадри, на които се вижда, че корабът е похитен с хеликоптер, видеата в мрежите бяха актуализирани.
Заключение: Кадрите с превземането на кораба по вода, които заляха социалните мрежи в първите часове след отвличането на "Галакси Лийдър" ,са фалшиви. Публикациите в социалните мрежи за местонахождението на кораба също са неверни, като дори в единия случай е показано германско пристанище с твърдението, че е в Йемен. Това е класически случай за фалшиво съдържание за събития в отдалечени райони, за които информацията е много малко и може да се спекулира с нея.
This project has received funding from the European Union under Contract number: 101083730 — BROD. This document reflects the views only of the independent Consortium, and the Commission cannot be held responsible for any use which may be made of the information contained herein.