Вчера изтече срокът, в който партиите трябваше да почистят предизборните плакати и да премахнат билбордовете си. И днес обаче София осъмна с множество агитационни материали, които продължават да призовават да гласуваме за една или друга политическа сила. Ето какви глоби заплашват партиите-нарушители.
Партиите, коалициите и инициативните комитети имаха три дни след изборите, за да почистят местата с агитационните си материали. Някои са го направили, много обаче все още не са. Сега ги грози глоба от 1000 до 5 000 лв. за всяко отделно нарушение.
"Все още очакваме, въпреки че този срок е изтекъл, всички които разпространяваха агитационни материали и не са ги премахнали - все пак да си ги премахнат. Тъй като това също ще има значение при определянето на размера на глобата", заяви Иво Пенев - сектор "Контрол на рекламната дейност" в Столичен инспекторат.
В първия ден на проверката от Столичния инспекторат са се натъкнали на 24 партии-нарушители - техни предизборни плакати все още са разлепени по всевъзможни места из града. По ел.табла, стълбове, и... на ограда на детска ясла.
Всъщност тук нарушенията са две - не само че не е спазен срокът за премахването на предизборните плакати, но и те са разлепени на места, на които това е забранено.
"В рамката на предизборната кампания съставихме 36 констативни протоколи, които по компетентност изпратихме в РИК за нарушение на заповедта за местата, където могат да се разпространяват такива агитационни материали", разкри Иво Пенев - сектор "Контрол на рекламната дейност" в Столичен инспекторат.
Оказва се обаче, че партийните централи не са били глобени за това - били са само приканени да отстранят плакатите. Резултатът е очевиден - дори и след изборите - лица с изкуствени усмивки продължават да ни приканват да гласуваме.
За по-малко от 24 часа петицията за налагане на вето на държавния бюджет събра над 17 000 подписа
Крум Зарков коментира новината за кандидатирането на Илияна Йотова за президент
Антон Кутев: Не съм виждал такова озлобление и такава атака срещу управление през първите сто дни
Елисавета Белобрадова: Това е бюджет за „наши си хора“, нямаме нужда от трети мандат на Радев
Илияна Йотова ще бъде издигната от инициативен комитет, вицепрезидентът – ясен през есента
За по-малко от 24 часа петицията за налагане на вето на държавния бюджет събра над 17 000 подписа
„Голямата маса“: Инициативата отново превърна улицата в място за музика и вкусна храна (СНИМКИ)