Четирима министри - социалният, здравният, просветният и културният, приеха постовете си.Хасан Адемов - новият социален министър ще се въздържа от частични и бързи решения. Според него в социалната политика трудно се случват чудеса.
Четирима министри - социалният, здравният, просветният и културният, приеха постовете си.
Хасан Адемов - новият социален министър ще се въздържа от частични и бързи решения. Според него в социалната политика трудно се случват чудеса.
Министър на здравеопазването е д-р Таня Андреева. Приоритети за нея ще бъдат проблемите в Спешната помощ, лечебните заведения и цените на лекарствата.
Проф. Анелия Клисарова поема образованието - тя обеща, че всичко хубаво, започнато дотук, ще бъде продължено.
В Министерството на културата служебният министър или "доброто ченге" Владо Пенев предаде властта на доктора по философия на Виенския университет Петър Стоянович, който започна мандатата си с думите "Бог да ни е на помощ, но само с него няма да успеем, трябва и ние да поработим".
Стимулиране на заетостта, затягане на режима за отпускане на социални помощи и бързо възстановяване на социалния диалог- за това се обяви новият министър на труда и социалната политика Хасан Адемов при встъпването си в длъжност. "Няма нашето правителство и министерство да раздава пари на калпак", категоричен бе той.
Деяна Костадинова пожела на наследника си да продължи започнатите добри политики в министерството: "Д-р Адемов, пожелавам ви сили по пътя, който поемате. Успех!"
Една от първите заявки на новия здравен министър е за вероятно либерализиране на режима за тютюнопушене на обществени места. Д-р Андреева уточни, че това вероятно ще стане при строги условия и контрол. А иначе на първо време очерта други приоритети: "Много бързо решаване на проблемите в Спешната помощ, с лечебните заведения. Ще започнем работа във връзка с регулиране на цените на лекарствата, но повече подробности ще ви кажа следващата седмица."
Проф. Николай Петров, нейният предшественик от служебния кабинет, каза: "Нямам препоръки - казах честито, на добър час и с Бога напред."
Професорът-физик Николай Милошев предаде поста в Просветното министерство на професора-медик Анелия Клисарова. Новият министър ще се опита да повиши качеството на образованието. "Като приоритет за лятото за средното образование, разбира се, ще бъде подготовката за новата учебна година, така че на 15 септември децата да могат да отидат на училище усмихнати, щастливи", обясни проф. Клисарова.
Проф. Милошев й обеща подкрепа винаги, когато я поиска. "Аз съм сигурен, че оттук нататък ще работим заедно, защото знаете аз се връщам като заместник-председател на БАН", каза той.
Компетентност и много работа ще очаква Петър Стоянович от екипа на Културното министерство. Владимир Пенев му пожела на добър час и се пошегува на тръгване: "И се надявам, ако не сме свършили нещо много добро, поне да не сме объркали някои неща."
Като първа стъпка Стоянович посочи среща с неправителствени организации за националната стратегия за култура. "Ще направя една среща с творческите съюзи, които иначе съм правил като приятел, а не като ресорен отговорник", каза още той.
Пенев спази традицията и връчи Манасиевата хроника на своя приемник.