ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

135 години военноморско обучение

bnt avatar logo от Даниела Василева
A+ A-
Чете се за: 00:32 мин.
У нас

Вече има недостиг на речни капитани и механици. Във Висшето военноморско училище във Варна в момента са обучават само морски капитани, каза в Русе началникът му кап. І ранг проф. Боян Медникаров. Днес от дунавския град започнаха честванията по повод 135-ата годишнина от създаването на първото в страната техническо учебно заведение – Морското училище.

Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.

В момента във висшето военноморско училище във Варна учат седем студенти и един курсант от Русе. Нито един от тях обаче няма да излезе със специалност „Речен капитан на кораб”. Приемът по специалността е замразен заради административни неуредици.

“Един регламент на Морска администрация, който свързва компетентността за плаване по река Дунав не с образованите, а с броя преминаване през определени участъци и познаване на реката. Това в някаква степен демотивира младите хора да се учат за речни капитани”, обясни началникът на Висшето военноморско училище.

Капитан І ранг проф. Боян Медникаров каза още, че корабните инженери в момента намират много по-добра реализация, включително и в чужбина, но интересът на младите хора бил насочен предимно към специалностите „Корабоводене“ и „Мениджмънт на транспорта“.

На тържествена церемония днес бяха положени венци и цветя пред Паметника на моряка в Русе. Честванията продължиха с концерт на Представителния духов оркестър на Военноморските сили.

ТОП 24

Най-четени

Product image
Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
Абонирай ме за най-важните новини?