Европол подпомага полицейските структури в Украйна, като съдейства за укрепването и развитието им, заяви в София шефът на организацията Роб Уейнрайт, който е на посещение у нас.
Европол подпомага полицейските структури в Украйна, като съдейства за укрепването и развитието им, заяви в София шефът на организацията Роб Уейнрайт, който е на посещение у нас. Стана ясно още, че страната ни и Европол в момента работят активно по разследването на транснационални престъпни групи, които се занимават с незаконен трафик на хора заради засиления миграционен натиск към външните граници на ЕС. С главния прокурор Сотир Цацаров, вътрешния министър Цветлин Йовчев и с председателя на ДАНС Владимир Писанчев, Роб Уейнрайт обсъди и разследването на атентата на летище Сарафово.
След разговорите с Роб Уейнрайт главният прокурор обясни, че за разследващите атентата в Бургас е имало две алтернативи - едната да внесат обвинителен акт още през пролетта, втората разследването да продължи във връзка с установената самоличност на загиналия при взрива атентатор. Според Сотир Цацаров правилният подход е вторият вариант, защото така ще съберат всички доказателства за постигането на основната цел.
Сотир Цацаров, главен прокурор: Разследването по случая "Сарафово" трябва да бъде доведено до край и достигайки до съд да дадем ясен сигнал, че в България тероризмът се наказва с цялата строгост на закона.
С международни съдебни поръчки в момента се установява движението до страната ни на третия участник в атентата, както и връзките с двамата му съучастници, чиято самоличност България обяви преди повече от година.
Роб Уейнрайт, директор на ЕВРОПОЛ: Много съм впечатлен от начина, по който българските власти провеждат това разследване. Убеден съм, че този случай ще приключи успешно. Това е важно не само за България, но и за сигурността на Европейския съюз.
Цветлин Йовчев е запознал Роб Уейнрайт с мерките, които страната ни въвежда за гарантиране на сигурността след атентата в Бургас.
Цветлин Йовчев, вицепремиер и министър на вътрешните работи: Това е проекта ни за изграждане на контратерористичен център в рамките на ДАНС. Концепцията и стратегията за киберсигурност, по която работим.
Роб Уейнрайт подчерта, че обмена на информация между България и Европол продължава да нараства.