НОВИНИ

Бизнесът с Русия

Българското правителство обяви поход за връщане на търговски територии на руския пазар.

bnt avatar logo
от Марио Гаврилов
19:40, 06.11.2010
Чете се за: 01:46 мин.
Икономика
бизнесът русия
Снимка:

Българското правителство обяви поход за връщане на търговски територии на руския пазар.

Това е и основната мисия, която премиерът Борисов си постави при очакваната след седмица визита на Владимир Путин в София. Тогава ще разберем до колко е възможно българските плодове и зеленчуци, българската минерална вода и други родни стоки да се върнат на руския пазар?

Братска целувка между партийните и държавни ръководители на две братски социалистически държави. Така се правеше бизнес по онова време. А че малка България се е оправяла добре в икономическите отношения с необятния Съветски съюз, е повече от очевидно. Особено когато се обърнем към цифрите.

Преди 89-а година България е изнасяла за Съветския съюз стоки за 9 милиарда долара годишно. При това представите, че става въпрос за прокиснали домати и залежала селскостопанска продукция е дълбоко погрешна. Храните са заемали едва 20% от износа си.

Вносът у нас е бил за 7 милиарда и половина - или положителен резултат от милиард и половина долара годишно. През 2008-а година същите показатели изглеждат така - износ от едва 600 милиона долара и внос от 6 милиарда /основно горива/ - или отрицателен резултат от повече от 5 милиарда долара.

Има много причини българските стоки да изчезнат от руския пазар. Имаше цели периоди, в които Русия беше враг за управляващите у нас. След това ни връхлетя световната икономическа криза. Твърде често обаче е сбъркан и бизнес -моделът.

Подобно бедствие например се стовари върху имиджа на българските вина. Най-често те се изнасят с цистерни за Русия и се бутилират на място под чужда марка. И потекоха ментета към местните любители на алкохола - последвалите скандали удариха сериозно върху престижа на българските вина.

Освен това конкуренцията е жестока. Там сме сред първата тройка на вносителите. Тази година се надяваме на 10% ръст спрямо миналата, обяснява шефът на агенцията по лозята и виното Красимир Коев. Борбата с чилийските производители например е трудна, тъй като те доставят при цена от 50 цента за литър.

Докато в България получаваме по 500-600 килограма от декар лозе, другаде стигат до 2 тона. При такива добиви и суровината за вино става непосилно евтина за родните производители. Трудно ще се върнат в Русия и българските селскостопански стоки. Само носталгията по едни отминали времена не е достатъчно да продаваш.

При социализма България е продавала всяка година 70 хиляди тона домати на руснаците - сега 5. Пълна е катастрофата при цигарите - тотален срив от 65 хиляди тона на нула. Няма как да се върнем на оборотите отпреди 20-25 години.

Ако искаме да търгуваме повече на така бленувания за всяка страна руски пазар, трябва да се обърнем към федералните и регионалните програми. Ето един пример - Русия ще модернизира своя флот с нови 1400 кораба. Само 30% от тях ще бъдат собствено производство

Сами няма да се справим - трябва да търсим подкрепата на Европейския съюз, за да възстановим позициите си в Русия. Това е правилната тактика според експерти. Те посочват, че за да се върнем на руския пазар, ни трябва икономически съюзник. За тази цел Брюксел е предвидил сериозни стимули за износ на европейски стоки в Русия и това е най-реалният ни шанс.

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge

Още Икономика

Топ 24
Най-четени
Предприети са мерки срещу евентуална терористична заплаха у нас, увери Цветанов
Предприети са мерки срещу евентуална терористична заплаха у нас, увери Цветанов
Заключителен концерт на Минчо Минчев
Заключителен концерт на Минчо Минчев