Засилва се контролът в резервата Сребърна. След като вчера бяха открити 21 мъртви пеликана, въпреки забраната за влизане в езерото по време на гнездене, охраната вече ще прави регулярни огледи.
Служители на резервата и местните хора твърдят, че до сега не е имало такова масово измиране и то само на пеликани в „Сребърна“. По труповете не са установени следи от външно посегателство или ухапвания от животни. Според специалистите причините за смъртта им може да са различни – заради пренаселване на територията, натравяне, вирус. Две от мъртвите птици са изпратени за изследване във Ветиринарно-медицинската лаборатория в София.
Д-р Себахтин Халид- директор на Областна дирекция по храните - Силистра: Няма да бъде само за птичи грип, колегите сигурно ще пуснат и други изследвания, така че в зависимост от изследванията, времето е различно, но се надявам до края на седмицата или в началото на другата седмица ще имаме резултати.
Според орнитолога Венцислав Петков, на този етап трудно могат да се определят причините за масовото измиране на пеликаните, но е малко вероятно да е птичи грип, защото умрелите птици са само от един вид. Той предполага, че става въпрос за групово хранително натравяне.
Венцислав Петков – орнитолог: Те имат любопитно поведение при хранене – една група пеликани се събират, образуват нещо като кръг и започват да събират рибата на едно място. После започват буквално да гребат и да си хващат рибата, ако има някакъв проблем със самата риба, има отровена риба или участък-воден, който е с някаква отрова, цялата тази група, те всички заедно биха се натровили.
В момента в колонията са сформирани 65 брачни двойки, които са дошли в резервата по различно време. Вече има и новоизлюпени пеликанчета.