ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Още за европейските пари - журналистът от Фигаро Александър Адлер

bnt avatar logo от БНТ
A+ A-
Чете се за: 01:45 мин.
Икономика

Банкрутът на „Лемън Брадърс": този ден ще остане в историята като „сбъднатият кошмар на Уолстрийт" или началото на най-тежката финансова криза от десетилетия насам.

европейските пари журналистът фигаро александър адлер

Банкрутът на „Лемън Брадърс": този ден ще остане в историята като „сбъднатият кошмар на Уолстрийт" или началото на най-тежката финансова криза от десетилетия насам.

Алчност, стремеж към бърза печалба и липса на контрол - ето какво срина световната финансова система. Но има ли нещо, което би могло да я възстанови?

Александър Адлер:
„Вижте колко много направихме във време на стрес! Само преди месец всяка една от европейските държави гледаше личния си интерес, без да се интересува от другите. А ето, че сега работим заедно, за да се справим с кризата. Франция и Германия отново станаха близки партньори, приехме единна система за предпазване на банките и започнахме да мислим за всички, не само за себе си."


Обединени усилия - това е европейският отговор на кризата. Според Александър Адлер, журналист във френския вестник „Фигаро", тя показа на европейските лидери как да работят заедно.

Адлер:
„Ако погледнем към бъдещето - очакват ни месеци рецесия, все по-голяма безработица и все по-малко инвестиции - както за България и Франция, така и за Германия, Ирландия... Но тази криза има и положителни страни - Европа сега може да се покаже силна и обединена позиция пред света."


И докато Западът търси възможните изходи от рецесията, Източна Европа вече усеща първите последици от нея. Кризата удари Украйна и Унгария, но според европейските анализатори няма да подмине и България.

Въпрос:
Какви мислите, че ще са последствията за страните от Източна Европа?


Адлер:
„Спадът в Западна Европа безусловно ще засегне и Източна Европа, включително и България. За страната ви е важно да продължи да привлича инвестиции, защото ви предстои дълъг път на развитие - все пак заплатите тук все още са сред най-ниските в Европа, а кризата допълнително ще забави развитието на икономиката."


Растящите цени и ниските заплати вече се отразяват върху живота на българите. И въпреки че българската икономика засега бележи ръст, британското издание „Икономист" прогнозира - кризата ще засегне България още по-силно заради спрените европари, загубените инвестиции и корупцията.

Адлер:
„Западът харчи много пари за Източна Европа и когато една европейска помощ се дава на България, но попада в джобовете на избрани хора - това вече се превръща в общ проблем! И той засяга не толкова европейците, колкото самите българи, които няма да получат предназначените за тях пари."


Въпрос:
Ще възникне ли нов световен ред след глобалната финансова криза - коя ще е икономическата сила номер едно в света?


Адлер:
„Америка ще продължи да бъде голямата сила в икономически и военен аспект. Но политиката на Китай на международната сцена също ще бъде важен фактор при изхода от кризата. Страни като Китай, Индия, Бразилия са силите на бъдещето и днес наистина мога да кажа: светът престана да е само западен."


Ето защо сега Западът се нуждае от алтернативните идеи на Изтока, добавя Адлер. Изобретателността винаги е помагала на азиатските тигри да вървят напред. Може би затова в китайския език „криза" означава и „възможност". Днес бъдещето и на Запада, и на Изтока зависи от това кой пръв ще види възможностите след кризата...

ТОП 24

Най-четени

Product image
Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
Абонирай ме за най-важните новини?