НОВИНИ

Финансовите разследвания и банковата тайна

Законопроект, който дава възможност на ДАНС и финансовото разузнаване без съдебно решение да получава от банките информация за сметките на граждани и фирми, е внесен в парламента без всякакъв анализ и може да доведе до рискови последици - около това мнение се обединиха експертите Красен Станчев и Тихомир Безлов в студиото на Денят започва.

финансовите разследвания банковата тайна
Снимка:
bnt avatar logo
от БНТ
11:53, 27.11.2012
Чете се за: 01:23 мин.
Икономика
Законопроект, който дава възможност на ДАНС и финансовото разузнаване без съдебно решение да получава от банките информация за сметките на граждани и фирми, е внесен в парламента без всякакъв анализ и може да доведе до рискови последици - около това мнение се обединиха експертите Красен Станчев и Тихомир Безлов в студиото на Денят започва. Според тях, текстовете, задължаващи банките да дават информация при т.н. сложни или странни сделки без икономическа логика, са неясни, а в същото време важни финансови операции остават под прага на вниманието.

Тихомир Безлов, Център за изследване на демокрацията:
- Какво значи сложна сделка, всяка една от тях ли ще се гледа? И там има един друг текст, че банките трябва да анализират всички подозрителни сделки, което отново органите, които се занимават с прането на пари се опитват да прехвърлят на банките една тяхна дейност. Един от проблемите в нашата система е, че банките докладват всичко над определена сума. И става лавина от докладване, които нямат особена последица.

Красен Станчев, Институт за пазарна икономика:
- Да вземем пример с нещо, което е оставило някакви следи и това е случаят с българския кораб с наркотици в Испания. Хонорарът за тази сделка е между 180 и 250 хил. долара. Типична сделка за всяка корабна компания и не буди подозрение, и никой пожизнено не може да отговори на изискването на закона, че в такова прехвърляне на средства няма икономическа цел. Законодателството в др. държави. Това което се използва, най-доброто законодателство е в Каймановите острови - страна с 46 хил. население, сделките които се наблюдамат там са от порядъка на 7 трилиона долара на година. Има 200-300 подозрителни сделки, които се отделят и разследват. И Асоциацията на търговските банки в Обединеното кралство прави нещо подобно - там с това се занимава 1 човек - компютърен специалист. От 300 млн. сделки да ги сведе до 100 подозрителни. Обикновено терористите самоубийци нямат застраховка живот. Законопроектът показва, че т.н. служби не могат да се справят с работата си. Те се опитват да прехвърлят на някой друг.

Тихомир Безлов, Център за изследване на демокрацията:
- Проблемът е, ако говорим сериозно, е, че някой обърна внимание на този законопроект. Той тихо и полека премина през комисията и текстовете са рискови, неясни и могат да доведат до последици, ако не се прецизирант. Компромисен вариант не може да има, по повод банковата тайна не може да има компромис. Ззаконопроектът е направен без какъвто и да е анализ.

Вижте във видеото целия разговор в студиото на "Денят започва".
Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge

Още Икономика

Топ 24
Най-четени
Отложиха делото срещу Вальо Топлото
Отложиха делото срещу Вальо Топлото
Отровен ли е Арафат?
Отровен ли е Арафат?