Инспекторите по труда влизат в парламента, за да проверят дали там се спазва трудовото законодателство.
В хода на проверката инспекторите ще следят за трудовите правоотношения, заплащането, работното време в парламента и има ли извънреден труд там. Инспектирането е заради сигнал. Директорът на инспекцията обаче не уточни кой го е подал.
Гълъб Донев - директор на Главна инспекция по труда: "Инспекцията по труда извършва цялостен контрол върху трудовото законодателство, независимо от това какъв е обектът на контрол - дали ще бъде администрацията на НС, дали ще бъде Сметната палата или друг орган, та бил и той контролен.
От следващата година инспекцията планира да увеличи проверките си двойно. Ще скочи и размерът на санкциите за нарушителите. През тази година близо 200 случая са попаднали в прокуратурата. Едни от най-честите нарушения са получаване на заплащане без сключен договор.
Бум у нас има и на данъчните измами и по-контретно на източването на ДДС. В друг случай е установено, че министерство влагало приходи от републиканския бюджет за получаване на лихви в банка - парите отивали обаче не в сметката на институцията, а в тази на някой друг. Чести нарушители са вече и училищата, които, оказва се, лесно заобикалят Закона за обществените поръчки.
Ивайло Узунов - експерт-проверител на финансови измами: "Директорите и ръководствата имат право вече по-свободно да управляват бюджетните средства. Има измами и в училищата - при ремонт на покриви, при саниране на тия сгради."
Такива нарушения проверители засекли в Перник, където ръководство на училище било фалшифицирало куп важни документи.