Почитателите на класическата музика във Варна ще имат възможност да се насладят на уникалния звук на инструменти Амати и Гуарнери, произведени преди повече от 300 години. Тази вечер на сцената на Фестивалния и конгресен център в града ще звучат произведения от Верди, Вивалди, Паганини.
Истинско съкровище са донесли със себе си във Варна музикантите от "И Музичи Ди Рома". Най-новият инструмент е само на 192 години, дело на италианския лютиер Джовани Пресенда. Най-старият е произведен от Николо Амати през 1661 г.
"Инструмените са много чувствителни към влажността и атмосферното налягане. Дървото, от което са направени, е като живо и постоянно се свива и разширява. Дори климатиците тук му оказват влияние. Трябва да сме много
внимателни с тях" - обясни Антонио Анселми, концерт-майстор на "И Музичи Ди Рома".
Всички музиканти от "И Музичи Ди Рома" свирят на уникати, собственост на частни колекционери или фондации. Цената на една цигулка Амати или Гуарнери може да стигне няколко милиона евро.
"Свиря на цигулка, произведена от Гуарниери през 1697 година. Да се свири на такъв инструмент е голяма привилегия и чест. Усещането е неописуемо. Това е изключителна красота" - споделя виолистът Масимо Парис.
Оригиналите се използват и на концертите, и на репетициите. Музикантите не отричат, че днес се произвеждат инструменти, които като звук са в пъти
по-добри от уникатите. Но това не е всичко.
"Има страхотни майстори на цигулки днес, но усещането, че свириш и държиш в ръцете си толкова старинен инструмент, е уникално. Същото не можеш да изпиташ, ако свириш на съвременна цигулка" - твърди Антонио Анселми, концерт-майстор на "И Музичи Ди Рома".
Италианският бароков ансамбъл е най-старият действащ камерен европейски оркестър. "И Музичи Ди Рома" са първите, които записват класическа музика на компактдиск. Тяхна е вината "Годишните времена" на Вивалди да се
разпространяват в над 25 милиона копия в цял свят.