Стотици бездомни хора спят по улиците и подлезите на София. А домовете за временно настаняване са празни. Какво не е наред?
От Столична община уверяват, че места в кризисните центрове има достатъчно и не биха върнали никого. Защо въпреки това, бездомниците не намират топло легло и какво липсва в грижата за тази уязвима група - репортаж в "След новините" на Зоя Велинова.
И преди и сега те са около нас. В подлеза, на спирката, по пейките. Но студът започна да сковава нощите и те станаха по-видими. Събуждат нормалното състрадание на всеки от нас – как се справят на студа, как така без дом?
"БНТ: Студено ли ти е?
– Ами, да, ето тук съм на палатка."
"На улицата спя от много време - 34 години.
- Как живеете, как издържате? Идва студ...
- Ами, слагам юргани, завивам се с два юргана и лягам в една стара къща."
Вледеняващият студ със сигурност засилва реакцията на околните. Човешки същества са все пак, не може да останат навън, няма ли кой да ги приюти. И хората се обаждат на телефон 112.
"От началото на тази година имаме регистрирани 3463 сигнала за бездомници, като тук са включени повторните обаждания за един и същи сигнал. На базата на миналата година имаме увеличение с 18% на тези сигнала, като за миналата година за този период сигналите са били 2928", обобщи Марина Велинова, директор на Дирекция "Национална система 112".
Най-много са тревожните обаждания от София. Нормално. Но възможностите за кризисен приют са малко. Три са центровете за временно настаняване в столицата с общо 510 легла. "Св. София" в "Захарна фабрика" е един от най-големите. Капацитетът му е със 120 легла, но близо половината са незаети.
"Настаняването е доброволно. Не всички желаят да бъдат настанени в центъра. Това се различни хора, с различни съдби. Но не всички искат....Има хора с всякакви проблеми - с продадени имоти, има възрастни хора,които близките са ги изгонили или пък измамили. Имаме хора, излезли от затвора, които са без дом и няма къде да бъдат насочени", отбеляза Галя Георгиева - директор на Център за временно настаняване на бездомни "Света София".
"БНТ: Защо не искате да отидете в център за временно настаняване?
- Ами, защото нямаме документи и никой не ни обръща внимание и няма да ни вземат там.
- Напротив, там приемат хора и без документи. В София има три такива центъра, а срещу вас е един частен.
- На "Конкордия", ние го знаем тука, но в него не пускат тука така всеки и по другите домове е така", каза Иван на 32 години.
"БНТ: От колко време сте без дом?
- От 10 години дойдох от провинцията и живея на улицата и при приятели. Не можете да ми помогнете. Нищо не можете да направите.
- Тези центрове за настаняване в София са три. Не искате ли да отидете там?
- Не искам, защото в тях има наркомани, цигани и какви ли не още и това много ме притеснява."
"БНТ: Има центрове за бездомни. Не ви ли харесва там?
- Не искам там. Аз тука съм си свикнал толкова години. И не мога."
"Голяма част от хората не желаят да бъдат настанявани в центрове за временно настаняване и ние не можем да ги принудим. Това зависи изцяло от тяхната воля. Това, което правим в студените месеци е да им осигуряваме храна и чай всеки ден заедно с църквата "Света Параскева" на булевард "Раковски", където миналата година стигнахме до над 100 потребителя на ден", обобщи Надежда Бачева, зам.- кмет по социални дейности, СО.
Центърът в "Захарна фабрика" е същият, срещу който съкварталците излизаха неведнъж на протест. Не искаха около себе си толкова много бездомници, клошари и алкохолици, като никой не се грижи за тях да ги социализира. Обещаха им, че ще го закрият. Това не се случи, но се наложи подбор на приема. И тук са хора основно насочени от Агенция за социално подпомагане.
"Здравейте, от БНТ сме, гледате ли тук телевизия?
- Да, ето тука, ама нещо ... Вчера се развали.
- Как се чувствате в този дом? От колко време сте бездомен?
- Ами, аз бях в затвора 38 години и излязох миналата година. Бях там за убийство.
- А тук помагат ли със здравни грижи?
- Помагат с всичко. Доволен съм много от администрацията", разказа Христо Димитров.
"Приятелят ми, с който живеех, почина и синът му ме изгони от апартамента. Вече четири месеца, откакто съм тук, мога да остана до шест месеца. Надявам се дотогава да си намеря работа, за да мога да си подсигуря квартира. Иначе няма как", сподели Светлана Начева на 59 год.
"Имате ли някакви забележки? Нещо, което може да се подобри в този дом?
- Чисто е, приятно е, тихо е. Не виждам какво друго. Имаме парно, има и кухня, в която може да си готвим каквото искаме."
Хората в дома, които се нуждаят от подкрепа твърдят, че за всеки от тях се изготвя индивидуален план, за да вземе живота си в ръце. Но тези бездомници не са онези несретници, които постоянно срещаме на улицата.
"Кардинално няма да оставим никой човек, който желае да бъде настанен на топло, на улицата. Готови сме, но настаняването при нас зависи от свободната воля на хората и няма как да настаним хора, които не желаят", подчерта Надежда Бачева, зам.- кмет по социални дейности, СО.
"Никой не обръща внимание. Има един дом "Розовата къща". Там ни помагат, но там не може да се спи. Там помагат само за документи и храна, и така. И сме си пак на улицата."
"Розовата къща" е най-известното място за бездомниците, особено тези, които имат проблеми с алкохола и наркотиците. Място, в което не задават въпроси, не осъждат и дават нещо за сгряване.
"Розовата къща" е все още единственият по рода си център за работа с хора, зависими към психоактивни вещества и алкохол, голяма част от нашите клиенти нямат дом и са безкрайно бедни и почти нямат дом, защото ти като имаш дом, нямаш вода и нямаш електричество, на практика е същото", обясни Юлия Георгиева, председател на Фондация "Център за хуманни политики".
Преди пет години в София Юлия Георгиева създава така наречената "Розова къща". Първоначално работи само с дарения. Нейният модел на работа обаче се доказа като много успешен и необходим. И от една година дейността ѝ се призна за социална услуга и "Розовата къща" вече се финансира от столична община. Според Юлия, трите големи центъра в София не са подходящ модел за приютяване на бездомните.
"Те не се чувстват комфортно там. Много често по тези места има една вътрешна йерархия, има тартори, като не всички са добре приети и според мен това е един от проблемите. Освен това проблемите на хората, които нямат дом всъщност са много разнообразни и различни. И когато се опиташ да сложиш на едно и също място хора, които са толкова различни, те много трудно могат да функционират заедно помежду си. Това, в което аз вярвам, е, че би проработило добре, ако има множество малки места за по няколко човека. Това като изискване за човешки ресурси би било проблем донякъде, но пък тогава ще се създаде тази връзка на доверие с нуждаещите се и те ще видят, че на някой му пука, че някой иска да им помогне. А и тогава те са много по-склонни да направят някакви стъпки. Малки места, без струпване на хора, където да няма пререкания повечето им по отношение на различни техни проблеми", коментира Юлия Георгиева, председател на Фондация "Център за хуманни политики".
Такъв е центърът за временно настаняване на фондация "Конкордия". Но той е само един и капацитетът му е за 13 човека. Работи целогодишно с младежи между 18 и 35 години със зависимости, с различни емоционални и поведенчески проблеми. Настаняване е до 5 месеца.
"Имаме трудово консултиране с психолог, с който могат да работят докато са настанени тук. Получават административна подкрепа от всякакъв тип за изготвяне на документи. И се стараем да осигурим една комплексна грижа благодарение, на която тези хора да имат възможност да започнат работа, да имат някакъв доход и да могат да продължат и да живеят самостоятелно", обясни Григор Стоянов, ръководител на Център за временно настаняване.
Малките домове дават възможност да се работи по-добре с хората и да се отчитат индивидуалните им нужни. Ако има повече такива домове, ще се избегне напрежението, което се създава около големите центрове. Те събират много бездомни от всички краища на столицата и понякога са проблем за съкварталците.
"Някои от тях проявяват агресия и затова хората се страхуват."
"Отминавам го бързо, честно казано. Бих искала, ако мога, да направя нещо, но не съм намерила вариант да намеря начин да помогна.
"Доста често те сами са си виновни тези хора. Затова ги отминаваме. А и обикновено - те психически не са добре."
"Жаля го, обаче си мисля, че за да се докара до това положение има нещо, което трябва да се поправя."
За колко хора улицата е дом – никой не знае. Никой не прави и усилие в тази посока. Бездомните не влязоха в статистиката дори и при последното преброяване. Да не говорим за анализ – какви са тези хора и защо са на улицата. А това със сигурност означава, че в държавата, поне за момента, не се търси трайно решение.
Научихме все пак, че през следващите няколко години Столичната община замисля изграждане на още един център за бездомни.
"Работи се и върху нов проект на Столичната община за изграждане на още един нов център за настаняване на бездомни хора, който да предлага напълно комплексна услуга - освен топлина и храна, да помага за реинтеграцията на бездомните, като им помага да намерят работа и от тук своето място сред хората, в обществото", каза Надежда Бачева.
Много от бездомните клошари, които срещаме ежедневно са пример за хора с нелекувано психично заболяване. Едно от лицата на психичната болест. Занемарената, нелекуваната, задълбочаваща се, стигнала до дъното. Клошарите, които погрешно разпознаваме само като бедни нещастници. Тази нищета обаче е ясен симптом за психично разтройство.
"БНТ: Бъдещето как го виждаш?
- Пропаднало е моето бъдеще.Ккак да го виждам? Отчаян съм и така е от две години."
Тях никой не ги брои, не влизат в нито една статистика. И така са невидими за системата. Но те са онзи дразнещ елемент от ежедневието ни, който предпочитаме да подминем с бърза стъпка и да успокоим съвестта си с едно обаждане към 112. Или да отсъдим, че са заслужили съдбата си. Без да видим причината. Като например липсващата помощ за психично болните и зависимите. Без нея кризисните центрове за настаняване са решение, но в зоната на провала.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok
Намерете ни в Google News