ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Без дунавска риба ще посрещнат Никулден силистренци

БНТ2-Русе от БНТ2-Русе Незабравка Кирова
Всичко от автора
A+ A-
Чете се за: 00:43 мин.
У нас

Без дунавска риба ще посрещнат Никулден в Силистра. Ден преди празника рибарските лодки са празни, а в мрежите улов няма. Единствената възможност за трапезата на добруджанци е предлагането на риба от язовири и водоеми.

Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.

Дунавският бряг край Силистра тези дни е необичайно пуст. Преди празника почти няма желаещи да хвърлят мрежи в реката. Сред малкото ентусиасти, дошли да опитат късмета си, е Ганчо Драганов.

Ганчо Драганов – рибар
„Mоже би нивото е ниско, но по принцип по-рядко се хваща зимата. Пролетта, когато е по-високо нивото, по-имаме надежда.“

Според рибарите, заради замърсяването на водата и липсата на преливници освен шарана, са изчезнали много от традиционните дунавски видове.

Пламен Беремски – рибар
„Карасът изчезна, шаранът намаля – лин не съм хващал от години, сабица – преди беше в изобилие, сом много по-рядко се хваща.“
Ганчо Драганов – рибар
„Около десетина-петнайсет години съм се прехранвал от реката, но сега не може.“

Оказва се, че дори и малкия улов рибарите са принудени да делят с новите обитатели на реката.

Ганчо Драганов – рибар
„Прекомерното увеличение на тези пернати – корморани, гларуси, също един от факторите за намаляване на рибата е появата на много видри. Всяка вечер, като заложа мрежата, сутринта намирам парчета риба, те отиват през нощта, отиват и я изяждат.“

Така за Никулден единствената алтернатива за силистренци остават предлаганите на пазара шарани от развъдници и водоеми, чиято цена преди празника е около пет лева за килограм.

ТОП 24

Най-четени

Product image
Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
Абонирай ме за най-важните новини?