Четири от тютюневите складове в Пловдив, три от които паметници на културата, изгоряха напълно в опустошителния пожар, който бушува повече от 15 часа. Министърът на културата Вежди Рашидов разпореди спешна проверка, а кризисният щаб към общината забрани...
Четири от тютюневите складове в Пловдив, три от които паметници на културата, изгоряха напълно в опустошителния пожар, който бушува повече от 15 часа. Министърът на културата Вежди Рашидов разпореди спешна проверка, а кризисният щаб към общината забрани достъпа до зоната на пожара, за да осигури безопасността на гражданите. В знак на протест срещу печалната съдба на тютюневите складове и начинът, по който се съхраняват паметниците на културата, пловдивчани организираха тази вечер флашмоб пред полицейските ленти около изгорелите складове.
Вълна от недоволство, гняв и тъга заля социалните мрежи след новината за поредния инцидент, довел до унищожаването на паметници на културата в Пловдив. Ето защо хората са тук, за да изразят своята позиция и да поискат виновните лица и институции да понесат отговорност. Хиляди се отбелязаха с хаштаг „Пловдив гори” в социалните мрежи. В своя профил Стефан Стоянов, заместник-кмет по културата, написа: „Тъжен край за една толкова достойна сграда”. Недялко Славов отбеляза: „Пожарните пристигат като линейки. Безсмислено е. Сградата е покойник. Един свят си е отишъл безвъзвратно”, а Пенка Калинкова съзира умисъл в пожара.
Тютюневият град в Пловдив вече не гори, но дълго ще тлее. Най-спешните мерки, които трябва да се вземат, е укрепване на останките от изгорелите сгради.
Инспектори от Криминална полиция започнаха днес огледите на мястото на пожара. Утре се очакват да пристигнат и експерти от Инспектората за опазване на културното наследство към Министерството на културата, които ще преценят какви са възможностите за възстановяване на сградите. Три от изгорелите складове са част от групов паметник на културата и са защитени по смисъла на Закона за културното наследство. Окръжна прокуратура Пловдив вече образува досъдебно производство срещу неизвестен извършител.
От община Пловдив заявиха, че утре ще стане ясно кои са собствениците на изгорелите складове, след като се направи подборен анализ на документацията през годините.
Бившият кмет на Пловдив, сега председател на парламентарната комисия по култура в парламента Славчо Атанасов също не беше наясно чия собственост са изгорелите складове.
Дори и собствеността да е частна в закона за културното наследство има механизми, които позволяват на общината и на държавата да вземат нужните мерки в подобни ситуации, смятат от Камарата на архитектите в Пловдив.
В следващите три дни достъпът до четирите улици около изгорелите складове остава ограничен за автомобили. Живеещите обаче няма да бъдат евакуирани.
Тютюневият град е едно от мястото, на което трябваше да се случат част от събитията, включени в апликационната форма, с която Пловдив спечели домакинството на „Европейска столица на културата” през 2019 година. Две от сградите, които изгоряха, са дарени на Пловдив от Димитър Кудоглу в началото на 20 век. Навремето той е използвал приходите от тютюневите складове, за да финансира мащабна благотворителна дейност.
Ние ще продължим да търсим отговори на въпросите - Ще прояви ли община Пловдив управленска воля да бъдат възстановени складовете в първоначалния им вид? И още – докато законотворството намери адекватен механизъм за опазване на културното наследство – кой е механизмът да бъдат предотвратени подобни актове?