ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Чужденци помагат с дарения за нова църква в Бяла

bnt avatar logo от Силва Агопян
A+ A-
Чете се за: 00:47 мин.
У нас

Румънци помагат за завършването на църквата „Свети Пантелеймон” в Бяла. Храмът е чакан повече от 100 години. Изграждането започна преди година, а с дарения се включиха десетки жители на градчето. В момента единственото място, където се правят църковните служби, е скромен параклис, пригоден за служба в бивша книжарница.

Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.

      Обединени от вярата, жителите на Бяла се включиха в събирането на средства за изграждането на църквата. Най-активни бяха децата, които на два благотворителни базара продадоха свои картички и картини за пет хиляди лева. Със сумата беше купена камбана за храма. Местните хора вярват, че съвсем скоро той ще отвори врати и чакат с вълнение денят, в който ще чуят камбанния звън.

      Русанка Митева: От години тук са събирани средства ей там беше оградено едно място и беше определено за църква, беше много отдавна, но се провалиха нещата. Определиха място, събираха средства, събираха пари. Сега вече се надяваме, туй ще бъде добре много.

      Грубият строеж на храма вече е готов, а до седмица ще започне монтирането на поръчаните вече прозорци и витражи. Освен беленчани, с дарение за храма са се включили и хора извън България.

      Димитър Славов – кмет на Бяла: Куполите са дар, дървения материал е дар от един мой приятел са дар от кмета на община Градинари Тудор Флоре, без да му искаме помощ изпрати един ТИР дървен материал румънски сигурно карпатски за куполите които са поставени.

      Предстои да бъде обсъдено и вътрешното оформление на храма и изработката на иконостаса и изписването на стените. За тяхното финансиране средства са обещали и от комисията по вероизповеданията и от правителството. Мечтата на беленчани е храмът да отвори врати на 27 юли, когато църквата почита паметта на Свети Пантелеймон.

      ТОП 24

      Най-четени

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?