ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Дунавските държави ще унифицират правилата за корабоплаване

БНТ2-Русе от БНТ2-Русе Даниела Василева
Всичко от автора
A+ A-
Чете се за: 00:38 мин.
У нас

Да се унифицират и подобрят административните процедури, свързани с корабоплаването по река Дунав и нейните притоци. Тази задача са си поставили участниците в проекта ДАНТЕ – общо 28 организации от 10 държави. Крайната цел на проекта е по-ефективно използване на реката за транспортиране на пътници и товари.

Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.

В момента се използва едва 10% от капацитета на реката, а тя един от евтините и екологичните възможности за транспорт. За да стане отново предпочитан път, дунавските държави са обединили усилията си в проекта ДАНТЕ, за да бъдат премахнати всички административни бариери, които в момента пречат на свободното корабоплаване.

Елеонора Иванова – председател на Българо-румънска търговско-промишлена палата
„Всички държави, съгласно техните законодателства, имат определени регулации, които касаят различни процедури, такси. Голяма част от тях не са хармонизирани, в смисъл - те пречат на корабоплаването."

Затова партньорите по проекта, от наша страна Българо-румънска търговско-промишлена палата и русенска транспортна фирма, ще съберат предложенията на корабоплавателите.

Елеонора Иванова – председател на Българо-румънска търговско-промишлена палата
„Ще създадем интернет платформа, включително и на български език, така че ползвателите на реката да може директно чрез нея да въвеждат проблемите си, с които се сблъскват.”

Общата стойност на проекта е 2 милиона евро. След края му – през юни 2019 година, препоръките ще бъдат предадени на свързаните с транспорта институции на дунавските държави. А ефектът от ДАНТЕ трябва да е нарастване на товарния транспорт по реката с 20% до 2020 година в сравнение с 2010-а.

ТОП 24

Най-четени

Водещи новини

Product image
Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
Абонирай ме за най-важните новини?