По софийските улици дебнат джебчии от чужди страни. За това ни сигнализира наш зрител, който е станал жертва на джебчийски обир от сирийци. В полицията няма разделение на обирите по етнос и националност, но статистиката сочи, че за януари 2015-та...
По софийските улици дебнат джебчии от чужди страни. За това ни сигнализира наш зрител, който е станал жертва на джебчийски обир от сирийци. В полицията няма разделение на обирите по етнос и националност, но статистиката сочи, че за януари 2015-та джебчийските посегателства са с 30% по-малко в сравнение със същия период миалата година. Една от причините за това може да е, че много от потърпевшите не подават сигнал в полицията.
Стилян Стоев се прибира от дискотека в центъра на София, когато го приближават трима мъже.
"Които се предствиха на лош английски и няколко български думи знаеха, за бежанци от Сирия и ме питаха как да стигнат до някакво място. Аз им обясних, после почнаха да ми говорят и други неща и да ходят с мен, като през цялото време водеха комуникация на арабски", разказа той.
"В един момент някой застана зад мене и аз се обърнах и всички се разбягаха. Аз се учудих и си пипах задния джоб и установих, че ми го няма портфейлът", допълни Стилиян.
50 лева, лични документи и банкови карти са липсите на Стилян. Той отива до близкото районно, но случаят му така и не е регистриран.
"Те ми казаха, от моето си районно: "Ами трябва да отидеш в друго районно, но и там нищо няма да направят, така че ела утре и си подай заявление за нова лична карта.", разказва той.
За изминалата година регистрираните случаи на джебчийство са 1150. Центърът на София вече е известен с групичките чужденци на всеки ъгъл.
Езиковата бариера е основна причина чужденците, които търсят закрила у нас искат, да не могат да започнат работа. А когато останат една година на улицата и си без пари, някои от тях се принуждават да търсят и нелегални начини за изкарване на прехрана.