Фирмите ще плащат по-ниска такса смет, а гражданите - по-висока от 1 януари 2019 г., когато ще бъде въведена новата система за начисляването на данъка. Проектът е подготвен, но все още не е приет от Народното събрание. Целта е да се подготви по-справедлива методика, по която да работят общините, обясни в Пловдив председателят на бюджетната комисия Менда Стоянова. Предвижда се вече да се плаща на човек, а не както е досега - населението и фирмите плащат за боклука в зависимост от данъчната оценка на имота.
Менда Стоянова, председател на финансово - бюджетната комисия в парламента: В проекта на закона по-детайлно е предвидено как общините да изчисляват този размер, да отчитат всички показатели, така че от една страна това да е прозрачно, от друга страна да е ясно, че там няма надписване и това са суми за това да живеем чисто. Втория въпрос обаче е много по-труден от първия, това е въпросът как тази сума да бъде разпределена между хората и фирмите, генериращи отпадъка отново на принципа - замърсителят плаща.
България търси по-тясно индустриално партньорство с Полша и насърчава нови инвестиции
В повечето държави извън еврозоната гражданите подкрепят присъединяването към единната валута в ЕС, сочи проучване
Българската хотелска асоциация: Няма стотици проценти печалби, а заплатите са близки до средните в страната
Вицепремиерът Атанас Пеканов: Отпуснатите 1 млрд. евро по ПВУ са глътка въздух за бюджета
След земетресенията във Венецуела: Загиналите са поне 235, продължава търсенето на оцелели
Безводието в страната: Работна среща в Министерския съвет обсъжда проблема