ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Глад в общинския приют във Варна

bnt avatar logo от БНТ
A+ A-
Чете се за: 00:52 мин.
У нас

Критична е ситуацията в приюта за бездомни на социалния център "Анастасия д-р Железкова" във Варна. През последния месец броят на настанените далеч надхвърля капацитета на приюта и възможностите на общината да осигурява храна. БВН-Варна дари днес хранителни продукти и дрехи.

Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.

      Приютът е открит с идеята да прибира около 30 души. В момента заради зимния период тук са настанени четири пъти повече,

      "Много, болшинството от тях гладуват. Социалната трапезария, която ползваме за храна, е за 30 човека, останалите си осигуряват храна както могат", сподели Димитър Енчев, управител на Общинския приют във Варна.

      Очевидно е, че трябва да се увеличат средствата, които Общината отделя за приюта. Очаква се решение на Общинския съвет субсидията да обхване 60 души. Докато се случи това обаче, хората тук ще продължават да разчитат на помощи, дарения, кампании и призиви за милосърдие.

      "В момента аз не получавам храна, тъй като съм с пенсия от 127 лева... За другите не мога да кажа, но моето виждане е, че не е достатъчно."

      "Две-три седмици става откак сме тука и няма никаква храна."

      "Гладуваме, няма как. Гладуваме."

      Хората се нуждаят спешно от храна, готова за консумация, защото в приюта няма кухня. Това включва консерви, хляб, закуски, кашкавал. Има нужда и от дрехи и обувки, особено от мъжки, всякакви размери, също от кърпи, одеала, чаршафи, и хигиенни материали. Най-спешното обаче е храната.

      "Проблемът е целогодишен, той е перманентен. Добре е, че започнаха да се отзовават граждани – имаме запитвания от няколко дни – от София се обадиха мъж и жена, от Варна от някои филми, включително от ресторант “Хоризонт”, имаме обаждания от Бургас и от Кнежа."

      Екипът на БНТ-Варна също откликна на призива – с дарение от 100 хляба, дрехи и обувки. Кампанията за осигуряване на храна за варненския общински приют за бездомни продължава.

      ТОП 24

      Най-четени

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?