Дни на отворените врати се провеждат в многопрофилната болница за активно лечение „Д-р Никола Василиев” в Кюстендил. До края на седмицата ще има безплатни прегледи за туберкулоза. Данните от последните две години показват, че броят на заболелите от белодробна туберкулоза в областта намаляват.
На всеки желаещ да се прегледа се предлага скрининг за риска от туберкулоза чрез анкета и консултация с лекар. При съмнения за заболяването ще се извършват и допълнителни медицински изследвания. От началото на годината в кюстендилска област са открити 14 нови случая на заболели от туберкулоза, като деца между тях няма.
През последните години все повече млади хора се разболяват. Според специалистите е важно заболяването да бъде открито навреме, за да бъде лекувано и да не стигне до инвалидизацията на болните.
Дните на отворените врати са в рамките на кампанията„Подобряване на устойчивостта на Националната програма по туберкулоза” към Министерството на здравеопазването. При безплатните прегледи през март месец са били анкетирани повече от 3 000 душикато на 37 от тях е открита туберкулоза.