Въпреки отчетените 10% спад на туристическите резервации в Банско за първите два месеца на тази година, в сравнение със същия период на миналата, като цяло обаче зимният туристически сезон в курорта преминава с 5% повече гости. Това отчитат от туристическия бранш в зимния курорт близо две седмици преди закриване на ски сезона в курортния град.
Гръцките туристи, които са голям процент от гостите в курорта са започнали идват в началото на месец март, след като са приключи стачките на фермерите на границата. Въпреки липсата на гръцки туристи в първите два месеца от годината някой хотелиери отчитат ръст от над 5%.
Янка Рахова - собственик на хотел в Банско: "По-големите хотели – четиризвездните, вече всички взеха да прилагат системата ол инклузив, тя за някой туристи е много привлекателна."
За да привличат повече гости, от кметството в Банско имат идея да изградят музей на Пирин, където ще бъде изложено ски оборудване и медали на известни спортисти и предмети от бита и живота на местните хора.
Георги Икономов - кмет на Община Банско: ”И една супер модерна зала, която виртуално ще пренесе в планината, тоест много, много интересен според мен проект.”
Бронзовата медалистка от олимпиадата в Солт Лейк Сити от 2002 година - Ирина Никулчина, каза, че ще бъде сред първите дарители на музея.