Над 30 % от горивата, които се продават на българският пазар са незаконни - или са с лошо качество, или с неплатени данъци. Това обявиха Българската петролна и газова асоциация.
Според данните, основните причини за формирането на нелегалния пазар са липсата на достатъчен контрол от страна на държавата, ведомствените бензиностанции и корупцията. Според дружеството, първият знак, че дадено гориво не е законно, е неговата цена. Фалшивите продукти са много по-евтини, защото са с неплатени акцизи. По данни на Българската петролна и газова асоциация, у нас през миналата година са влезли 54 незаконни танкера, а продажбата на бензин от 2006-та година до сега е спаднала с един милион и 700 хиляди тона. От асоциацията се обявиха за по-строги мерки на пазара, като дадоха пример с Чехия, където за зареждане на нелегален бензин могат да ти отнемат и колата.
Вицепремиерът Атанас Пеканов: Отпуснатите 1 млрд. евро по ПВУ са глътка въздух за бюджета
Преговорите с "Боташ" ще приключат до месец - два, съобщи енергийният министър
Тежка катастрофа с трима загинали, сред които две деца: Автомагистрала "Тракия" остава затворена в посока Бургас
Цената на петрола достигна 70 долара за барел, Тръмп - "ще падне още"
Да покориш връх Мусала в инвалидна количка: Вдъхновяващата история на 18-годишния Крис от Пловдив