Огромен кладенец, от който в средновековието са черпели вода жителите на Плиска, беше открит при разкопки на дървено укрепление далеч от дворцовите сгради. Според археолози това е първия подобен обект, открит у нас от тази епоха.
Кладенецът е бил много дълбок. Пълнел се е от подпочвени води, но е имал и съоръжения за събиране на повърхностни води.
Доц. Павел Георгиев, археолог: Кладенецът е от края на X и първата половина на XI век. Той е вкопан много дълбоко в една огромна яйцевидна яма, 8-9 метра приблизително, с подзиждания от камък.
Кладенецът е използван още преди Плиска да стане столица. Той се намира в малкото дървено укрепление, в което населението не е било заможно.
Доц. Павел Георгиев, археолог: Тук имаме голяма дървена сграда, в която е имало дълбоко вкопано приземие, в което са били складирани някакви припаси. Това е конструкция непозната за Плиска.
На територия от 400 квадратни метра са открити още 15 жилища и фрагменти от керамика.
Подготовката за "Евровизия 2027": Бургас и БНТ с пълна подкрепа от държавата за организацията на песенния конкурс
Среща на вицепремиера Иво Христов с кмета на Бургас: Държавата осигурява 20 млн. евро за подготовката за "Евровизия 2027"
Уникално откритие на Перперикон – намериха личния печат на императрица Ирина Комнина
"Евровизия 2027": Бургас се готви да покаже историята, културата и традициите в региона
Пожар гори в труднодостъпна местност между гоцеделчевските села Балдево и Скреботно