Близо 30 000 родители с ниски доходи имат право да получават детски надбавки през тази година. Отпуснатите за тях средства са около 17 милиона лева. От днес тези, които живеят на семейни начала могат да подават заявления-декларации, но трябва да декларират и дохода на бащата. Детските надбавки вече се отпускат по нов ред, а размерът на помощта е по-висока.
От тази година за отглеждането на едно дете държавата ще дава по 37 лева, за две 85, а за три и повече – помощта скача на 130 лева. На семействата, които са подали декларации от август до декември, размерът на детските ще им бъде увеличен служебно.
"Януари месец подават семейства, на които им изтича януари дванадесетмесечният период, и семейства, които са подавали март 2015-а, но имат промяна в обстоятелствата, тоест трябва да декларират нов адрес или ново семейно положение", обясни Надя Танева – директор „Социално подпомагане“ - Пловдив.
Новост е, че семействата, които живеят на семейни начала, трябва да декларират и дохода на бащата.
"Няма да има лишени семейства от детски надбавки, заради това че има много опашка. Готови сме да работим и в съботен ден, ако трябва", обеща Надя Танева.
При необходимост ще бъдат разкрити и приемни в големите предприятия, за да не излизат родителите през работно време.