Обичайна гледка на много места по пътя за Сатовча са откритите складове със скален материал . Работници, казаха ,че не знаят кои са собствениците на фирмите . Плащали им на квадратен метър от 60 до 80 ст. ”Можеш и 20 лева да изкараш, ама е труден...
Обичайна гледка на много места по пътя за Сатовча са откритите складове със скален материал . Работници, казаха ,че не знаят кои са собствениците на фирмите . Плащали им на квадратен метър от 60 до 80 ст.
”Можеш и 20 лева да изкараш, ама е труден тоя камък сега и могат да се изкараш най-много 10 лева днес“, каза един мъж.
Репортер на БНТ2: „От къде се доставя този камък?“
Мъж: „От баира."
Репортер на БНТ2: „Има ли още камъни за добиване?
Мъж: „Камъни колкото искаш“.
Вижда се едно пале от 25 квадратни метра, цената на пазара е около 130 лева.
Облицовъчните камъни освен за вътрешния пазар се изнасят и в чужбина като Полша и Унгария. Концесиите за добив са за близо 20 години, в момента за района на Сатовча има няколко разрешителни за проучване на терени.
Арбен Мименов - кмет на община Сатовча: „Ами ние нямаме регистър на фирмите понеже този лицензионен режим е предвиден от Министерството на околната среда и икономиката и енергетиката и нямаме при нас той се публикува в Държавен вестник фирма, която е спечелила концесия”.
Добивът на скален материал се извършва от различни терени. Избират се празните места в гората. Предстоят проверки в района на Сатовча, които да установят нанасят ли се щети на природата.
Евелина Василева – министър на екологията и водите: „Помолих колегите и аз лично разговарят с колегите от Министерство на енергетиката, в чийто компетенции е контролът върху добива на подземни богатства, да осигурим съдействие за проверки“.
Дали законно и съобразно екологичните норми се добива облицовъчен материал в района на Сатовча, предстои да се установи.