ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Огромен интерес към подмяната на отоплителни уреди в Благоевград

bnt avatar logo от БНТ , Репортер: Йорданка Бакалска
A+ A-
Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.
      Слушай новината
      00:00
      00:00

      Въпреки по-ниските в момента цени на дървата за огрев, жители на община Благоевград подменят отоплителните си уреди на твърдо гориво с електрически. Около 800 души са подали молби и кандидатстват по програма, за да получат безплатно климатици, термопомпи или печки на пелети.

      С понижаването на температурите темата как да се отопляват става все по-коментирана сред жителите на благоевградското село Зелен дол. Славчо Стоянов обмисля да замени сегашната си печка.

      "В момента съм на пелети. Обаче съм сам на етажа и отоплявам целият етаж. Ако ми излязат сметките ще махна печката. От две-три години около 2000 лева отиват за пелети. Тая година съм купил 2 – по 700 лв. - 1400 лв.", обясни Славчо Стоянов.

      Друга част от жителите на Зелен дол вече са на ясно с какво искат да заменят печките си на дърва.

      "Искам на климатик, защото няма да носим дърва", коментира Анка Филатска.

      "За термопомпа ако има възможност, за цялата къща, съм съгласен. Какво ще е по-различно с термопомпата? Ще отоплявам и двата етажа, а с климатика – само една стая", каза Пламен Баталски.

      Какъв е начинът хората да подменят отоплението си безплатно?

      "Започва се с подаване на заявление, след това по графици се правят обходи от колегите от техническия екип. След приключване на крайния срок за прием на заявления се обработват и класират кандидатите. След като подпишат договор с Община Благоевград, следващата стъпка е изземване на стария уред на дърва и въглища, след което общината има фирма, която ще извърши доставката и монтажа на новия екологичен уред", обясни Елена Пандурска, която е главен експерт по европейски програми в сферата на околната среда.

      Три години след монтажа на новия уред ще се правят проверки дали той се използва. Търсеният ефект от подмяната на старите печки е не само удобство за хората, но най-вече подобряване на качеството на въздуха, тъй като Благоевград е сред районите с най-мръсен въздух в страната.

      Последвайте ни

      ТОП 24

      Най-четени

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?