Световните пазари реагираха на намерението на Съединените щати да наложат мита върху вноса на стомана и алуминий. Промишленият индекс Дау Джоунс спадна с 500 пункта, но после успя да възстанови част от позициите си.
Да бъде защитена американската индустрия - такъв е мотивът на президента на Съединените щати да предложи мита за вноса на стомана и алуминий. За търговските партньори на Вашингтон, обаче, това по-скоро е „игра с огъня“.
Провокация, която ще предизвика ответни мерки.
Китай предупреди, че ако мярката бъде наложена, ще забрани вноса на американска соя. Председателят на Еврокомисията заяви, че ЕС „ще реагира твърдо и съразмерно на подобен търговски ход“. Жан Клод Юнкер предупреди, че Брюксел няма да стои безучастно, когато е заплашена европейската индустрия и са застрашени хиляди работни места. Канада определи вносните мита като „напълно неприемливи“.
;Тръмп съобщи за намерението си след среща с американски производители. И ако изпълни обещанието си, следващата седмица той трябва да обяви мита от 25 на сто над целия внос на стомана и от 10 на сто над голяма част от вноса на алуминий.
За последните 40 години работните места в стоманената индустрия на САШ са намалели с три четвърти. Въвеждането на вносни мита едва ли ще отвори нови работни позиции, но според експерти - най-вероятно ще предизвика покачване на цените на много продукти.
Цените на пътуванията в чужбина: От бранша отричат да има сериозно увеличение
Пазарът на труда: Над 2,4 млн. българи остават извън икономиката, бизнесът отчита недостиг на кадри
Правителството оттегля предложението до НС за избор на председател на ДАНС
Дебатите за Съвета за мир на Тръмп продължават – Николай Младенов вижда шанс за българска експертиза в Газа