ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Пенсионери от цялата страна се събраха на протест пред Народното събрание

БНТ2-София от БНТ2-София Тереза Ставрева
Всичко от автора
A+ A-
Чете се за: 00:59 мин.
Икономика

Пенсионери от цялата страна се събраха на национален протест пред Народното събрание. Те настояха за увеличение с около 22% на пенсиите си, както и за подобряване качеството на здравните услуги и увеличаване на коледните и великденски добавки.

Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.

      Основното искане на пенсионерите е да се промени начинът, по който се формира размерът на пенсиите и да започне ежегодното им преизчисляване на базата на осигурителния доход от предходната година.Настояват това да се предвиди още в бюджета за догодина.

      Иванка Лалева, пенсионер: Трябва да се промени това изчисляване на тези пенсии, дето взимат на база за трите години, трябва да се промени, за да може индивидуалният коефицент, по който се изчислява пенсията да се промени.

      По данни на Националния осигурителен институт средната пенсия в България е 341лв. Ако приемем, че един пенсионер отделя всеки месец за битовите си сметки около 150лв и между 50 и 70лв. за лекарства, за храна остават между 100 и 120лв. Голяма част от пенсионерите обаче получават по-малко от средната за страната пенсия.

      Лиляна Лефтерова, пенсионер: Не ни стигат тези пари. Сметки, парно, храна и лекарства най-важното.
      Елена Млекарова, пенсионер: "С тези минимални пенсии, които взимаме не ни стигат за нищо."

      През юли тази година повечето пенсионери получиха увеличение от 2,4 процента.

      Евгения Пиндева, пенсионер: Някъде около пет лева получихме, няма и пет лева сме получили."

      Много от протестиращите признават, че макар и да са над пенсионната възраст, продължават да работят, заради ниските си пенсии.

      По-късно през деня исканията на пенсионерите коментира и шефката на бюджетната комисия в парламента Менда Стоянова.

      Менда Стоянова - предс. на Комисията по бюджет и финанси в НС: Възрастните хора също са приоритет, само че ние като общество преди да преминем към осъвременяване на пенсиите, така както беше поискано , което би струвало над 1 милиард лева на година, трябва да решим за сметка на какво трябва да го направим. За сметка на по-малко пари за здравеопазване или за сметка на по-малко пари за образование, или за сметка на по-малко пари за сигурност.



      ТОП 24

      Най-четени

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?