Младите хора трябва да бъдат възпитавани в предприемачески дух – това беше коментирано днес на семинар за предприемачеството във висшите учебни заведения в страната. От министерството на образованието заявиха, че за да стане това, един от пътищата е тази дисциплина да се изучава в повече факултети, а не само в икономическите.
Близо 90% от фирмите в страната ни са малки и средни предприятия. За да бъдат правилно ръководени, те трябва да се управляват от хора не само с опит, но и с познания. Затова, според доц. Мария Фъртунова от Министерството на образованието, младите хора трябва да бъдат мотивирани да са инициативни, независимо в каква област се развиват.
доц. Мария Фъртунова - директор на дирекция „Висше образование” в МОН
„Досега обикновено се смяташе, че само в икономическите университети трябва да се изучава предприемачество, но тази дисциплина може да се изучава и в хуманитарни специалности.”
Русенският университет има вече натрупан опит в тази посока и предприемачество се изучава в 5 специалности в 3 факултета.
проф. Велизара Пенчева – ректор на Русенския университет
„Наличието на инженерни специалности, на бизнес факултет позволява много активно да работим със студентите, развихме над 10 клуба, свързани с техните професионални области.”
120 студенти в момента изучават „предприемачество” в бакалавърските програми в Русенския университет, а от 8 години има и магистърска програма.
доц. Даниел Павлов – факултет „Мениджмънт и бизнес развитие”
„Част от студентите са със семеен бизнес и чрез нашето обучение го доразвиват.”
Западният опит обаче показва, че преди за започнат собствен бизнес младите хора трябва да натрупат стаж и препоръчителният период, според статистиката, е 7 години.